Narodila se Kateřina Pavlovna: Velkokněžna, která rozvedla německého prince

- Redakce Živá historie

10 . 5 . 1788

Reklama

Nevšední krása, výjimečný intelekt, dvě manželství, čtyři děti. Taková byla bilance krátkého, sotva jedenatřicetiletého života velkokněžny a královny Kateřiny Pavlovny, který začal 10. května 1788.

O mimořádnou ruskou princeznu projevil zájem sám Napoleon Bonaparte. Jen co se rozvedl s Josefínou, obrátil svou pozornost k carskému dvoru. Kateřina včetně její rodiny byla nabídkou uražena a raději dala přednost nepříliš přitažlivému Jiřímu Oldeburskému. Manžel ale krátce po svatbě zemřel. Kateřina odcestovala do Anglie, kde došlo k setkání s württemberským princem Vilémem. Přestože byl již ženatý, neváhal se dát kvůli krásné Rusce rozvést.

TIP: Xenie a Olga: Sestry popraveného cara Mikuláše II. strávily život v exilu

Mimochodem, jeho manželku Karolínu Augustu „zdědil“ rakouský císař František I. Nový manželský pár se stal zakrátko navíc párem královským. Rodinná idylka ale netrvalo dlouho. Pouhé tři roky po sňatku zemřela Kateřina na zápal plic.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907