Narodila se Marie Josefa, neoblíbená dcera Marie Terezie

- Redakce 100+1 historie

<p>Rakouská arcivévodkyně Marie Josefa byla devátou dcerou a dvanáctým potomkem rakouské arcivévodkyně Marie Terezie a římského císaře Františka I. Štěpána Lotrinského.</p>

Rakouská arcivévodkyně Marie Josefa byla devátou dcerou a dvanáctým potomkem rakouské arcivévodkyně Marie Terezie a římského císaře Františka I. Štěpána Lotrinského.

19 . 3 . 1751

Reklama

Hvězdy Marii Josefě příliš štěstí nepřály. Když se 19. března 1751 narodila, byla už dvanáctým dítětem císařského páru, navíc dcerou, která měla posloužit pouze jako nástroj sňatkové politiky. Svůj hlavní úkol ale splnit nestihla.

Jednou z mála radostí malé arcivévodkyně byly chvíle se sestrou Johannou, se kterou měla velmi blízký vztah. Ani z její společnosti se ale nemohla těšit dlouho. V 18. století opakovaně udeřily neštovice a nevyhnuly se ani císařské rodině. Podlehla jim právě Johanna stejně jako obě manželky staršího bratra Josefa. Pro nešťastnou princeznu to ale neměl být konec utrpení.

TIP: Výchova malé Marie Terezie: Katechismus, cizí jazyky a operní árie

Za manžela jí matka vybrala Ferdinanda Neapolsko-Sicilského, o němž na dvoře kolovaly nelichotivé zvěsti. Vše už bylo připraveno na svatbu, když neštovice zabíjely znovu. Tentokrát si přišly pro Josefu, kterou v šestnácti letech připravily o život.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907