Narodila se Marie Karolína, dcera Marie Terezie a úhlavní nepřítelkyně Napoleona

Marie Karolína (1752-1814) -<p>Marie Karolína (1752-1814)</p>
Marie Karolína (1752-1814) -

Marie Karolína (1752-1814)

13 . 8 . 1752

Reklama

Budoucí neapolsko-sicilská královna Marie Karolína se narodila 13. srpna 1752 do rodiny Marie Terezie a Františka Štěpána. Zatímco otci se podobala vzhledem, co do povahy byla věrnou kopií své matky. Už ve své nové domovině se namísto svého flegmatického manžela pokoušela o reformy a navázala styky s předními anglickými diplomaty. Ještě více její angažovanost vzrostla ve chvíli, kdy se ve Francii chopil moci Napoleon Bonaparte. Malý Korsičan byl královně trnem v oku a ve chvíli, kdy jeho oddíly vtáhly na italskou půdu, rozhořela se mezi císařskou dcerou a obávaným vojevůdcem tichá válka, která vyustíla v její sesazení z trůnu. Ex-královně nezbylo nic jiného, než zemi opustit. Navzdory napjatým vztahům se svým zetěm Františkem I. prožila poslední měsíce života ve svém rodném městě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907