Narodila se poslední česká královna Zita

- Redakce Živá historie

<p>Zita Bourbonsko-Parmská (1892-1989)</p>

Zita Bourbonsko-Parmská (1892-1989)

9 . 5 . 1892

Reklama

Zažila lesk rakousko-uherské monarchie, obě světové války i rozdělení Evropy na východní a západní blok. Nosila císařskou korunu a poznala strmý pád dolů. Dlouhý život královny a císařovny Zity začal 9. května 1892.

Bourbonsko-parmské princezně se dostalo vynikajícího vzdělání, díky čemuž se stala vhodnou partií pro arcivévodu Karla, toho času druhého v pořadí na rakouský trůn. Výstřely v Sarajevu a smrt stařičkého mocnáře Františka Josefa ale jejich nástup do čela monarchii urychlily.

TIP: Dáma v černém: Osudy ovdovělé císařovny Zity Bourbonsko-Parmské

V těžkých časech první světové války musela Zita spolu se svým manželem čelit rozpadu habsburského kolosu, ztrátě titulů a odchodu do exilu. Rodinnou tragédii dokonala Karlova předčasná smrt. Zita zůstal sama s osmi dětmi a větší část života strávila v cizině. Až na počátku 80. let bylo bývalé císařovně umožněno vlast znovu navštívit. Zemřela 14. března 1989 v klášteře Zizers ve Švýcarsku a pohřbena je v Kapucínské kryptě ve Vídni po boku ostatních Habsburků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907