Národní park Noel Kempff Mercado je domovem největšího dravce Amazonie

21.03.2021 - Kateřina Vašků

Národní park Noel Kempff Mercado patří ke zcela unikátním výtvorům přírody. Snoubí se v něm hned několik oblastí poskytujících domov bujné fauně i flóře, kterou jinde na světě nenajdete. Dosud neporušené území přitom možná patří k posledním rájům na Zemi

<p>Skvostnou podívanou nabízejí návštěvníkům mimo jiné ohromující vodopády Catarats Arcoiris (duhové vodopády).</p>

Skvostnou podívanou nabízejí návštěvníkům mimo jiné ohromující vodopády Catarats Arcoiris (duhové vodopády).


Reklama

Národní park Noel Kempff Mercado představuje se svou rozlohou 15 230 km² jeden z největších a nejkrásnějších dosud neporušených přírodních parků Amazonie. Byl založen v roce 1979, tehdy se ovšem ještě nazýval Huanchaca, což v kečuánštině znamená „most bolesti“. Dnes nese jméno bolivijského biologa a environmentalisty Noela Kempff a Mercada (1924–1986), který lásku k místní přírodě zaplatil životem. Při jedné z výprav totiž společně s dalšími biology narazili na kokainovou farmu, a tak je drogová mafie jako nepohodlné svědky umlčela navždy.

Poslední z rájů na Zemi

Primitivní vodní život existoval v Amazonii již v prekambriu asi před miliardou let. I to zřejmě představuje důvod, proč lze dnes v široké náruči národního parku napočítat na čtyři tisíce rostlinných druhů nebo šest set druhů ptáků. Útočiště tu našla rovněž řada obratlovců, například zástupci vřešťanů černých, jelenců bahenních, kajmanů brýlových nebo vačic štětkoocasých. Park je také domovem vzácného a v minulosti téměř vyhubeného kajmana černého, největšího dravce amazonského ekosystému.

TIP: Těžký úkol strážců Amazonie: Kdo ochrání bohatství amazonského pralesa?

Čeká zde na vás také jeden z největších komplexů savan a lesů na světě. Park dále zasahuje až k amazonským deštným pralesům. Jejich unikátní flóra, na kterou ani v jiných částech Amazonie nenarazíte, zůstává zatím plně neprozkoumaná a pro vědce má nevyčíslitelnou hodnotu.

Skvostnou podívanou nabízejí návštěvníkům mimo jiné ohromující vodopády Catarats Arcoiris (duhové vodopády), nazvané podle toho, že se v určitou odpolední hodinu nad jejich peřejemi objevuje duhový paprsek. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907