NASA plánuje vypustit obří stratosférický balón: Má mít velikost fotbalového stadionu

30.07.2020 - Martin Reichman

NASA plánuje sledovat zrod hvězd pomocí 2,5metrového teleskopu. Ten má do výšky 40 kilometrů vynést kolosální stratosférický balón


Reklama

Zhruba 120 metrů (400 stop) v průměru má měřit plánovaný balón, který má v roce 2023 vynést do výšky 40 kilometrů teleskop. Mise ASTHROS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submillimeter-wavelengths) má být projektem kalifornské JPL (Jet Propulsion Laboratory) a cílem je mapovat čerstvě narozené hvězdy v infračervené oblasti. 

TIP: Z pobřeží Antarktidy vzlétl balon s rentgenovým teleskopem X-Calibur

Konkrétně se ASTHROS zaměří na specifické typy iontů dusíku, které mohou odhalit místa, kde masivní hvězdy a exploze supernov měly vliv na mračna plynu v mlhovinách. JPL nyní pracuje na finálním designu – teleskopu, optice a vědeckých přístrojích. První části by podle vyjádření NASA měly být testovány již během letošního roku.

Balón plánuje NASA vypustit nad územím Antarktidy, přičemž délka celého projektu je plánována na tři týdny. Proti vesmírnému programu jsou stratosférické mise mnohem levnější a celkově jednodušší na přípravu.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bobulím goji se mohou postavit borůvky, které si natrháte v lese. A zázračnou potravinou by klidně mohly být obyčejné fazole.

Zajímavosti

Swordfishe vyzbrojené neřízenými raketami během cvičného letu v roce 1944

Válka

Caesar obdivoval činy Alexandra Velikého a zhlédl se v jeho dobyvatelských taženích.

Zajímavosti
Vesmír

Tikal, metropole dávných Mayů.

Věda

Srdce a plíce, zejména v dolní části, se stlačí, takže nemají dosti místa pro dýchání. Nositelce korzetu se tak při nadechnutí prudce zvedá poprsí, což působí na muže samozřejmě velmi svůdně.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907