NASA plánuje vypustit obří stratosférický balón: Má mít velikost fotbalového stadionu

30.07.2020 - Martin Reichman

NASA plánuje sledovat zrod hvězd pomocí 2,5metrového teleskopu. Ten má do výšky 40 kilometrů vynést kolosální stratosférický balón


Reklama

Zhruba 120 metrů (400 stop) v průměru má měřit plánovaný balón, který má v roce 2023 vynést do výšky 40 kilometrů teleskop. Mise ASTHROS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submillimeter-wavelengths) má být projektem kalifornské JPL (Jet Propulsion Laboratory) a cílem je mapovat čerstvě narozené hvězdy v infračervené oblasti. 

TIP: Z pobřeží Antarktidy vzlétl balon s rentgenovým teleskopem X-Calibur

Konkrétně se ASTHROS zaměří na specifické typy iontů dusíku, které mohou odhalit místa, kde masivní hvězdy a exploze supernov měly vliv na mračna plynu v mlhovinách. JPL nyní pracuje na finálním designu – teleskopu, optice a vědeckých přístrojích. První části by podle vyjádření NASA měly být testovány již během letošního roku.

Balón plánuje NASA vypustit nad územím Antarktidy, přičemž délka celého projektu je plánována na tři týdny. Proti vesmírnému programu jsou stratosférické mise mnohem levnější a celkově jednodušší na přípravu.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907