Naši předkové se uchylovali ke kanibalismu: Bylo to překvapivě výhodné

Španělští badatelé objevili důkazy o nejstarším kanibalismu, který se týká lidí

09.05.2019 - Stanislav Mihulka



Naši dávní předkové dosáhli mnoha úspěchů, na které jsme dnes právem pyšní. Zároveň ale také někdy dělali věci, které v nás vzbuzují naprosto opačné pocity. Přesto neoddělitelně náležejí k naší historii. Týká se to i zjevných sklonů našich předků doplňovat si živiny lidským masem.

Španělští badatelé studovali jednoho z blízkých předků našeho druhu, hominida Homo antecessor. Podle některých názorů je právě tento hominid společným předchůdcem našeho druhu a neandertálců. Právě ve Španělsku nalezli kosti hominida Homo antecessor se zřetelnými stopami po kanibalismu. Jsou staré 800 tisíc let a představují nejstarší doklad kanibalismu, který se týká lidí.

TIP: Důkazy z jeskyní mluví jasně: Neandertálci byli kanibalové

Vědci zvážili známá fakta o životě předků i o prostředí, v němž žili. Dospěli k závěru, že naši dávní předci se nejen věnovali kanibalismu více, než jsme si mysleli, ale že to také pro ně bylo dost výhodné. Lidské maso sice není bůhvíjak výživné a jeho konzumace přináší rizika nakažení infekcemi, pro naše předky ale bylo snadné ho získat. Lidí už tehdy žilo poměrně hodně a jejich „ulovení“ nebylo tak problematické, jako třeba u velkých zvířat. Když lidé loví, tak jako každý správný dravec pečlivě zvažují poměr zisku a ztrát. U kanibalismu byl tento poměr dost příznivý.


Další články v sekci