Nastal Den D: Před 78 lety se spojenci vylodili v Normandii

- Redakce Válka Revue

Přestože bylo datum zahájení operace Overlord stanoveno už na 5. června, kvůli nepřízni počasí se o den odložilo. 6. června 1944 tak odstartovalo na pobřeží Normandie vylodění Spojenců, které vešlo do historie jako Den D.

<p>Nejkrvavější boje probíhaly v průběhu invaze na pláži Omaha, kde se vylodily americké jednotky.</p>

Nejkrvavější boje probíhaly v průběhu invaze na pláži Omaha, kde se vylodily americké jednotky.

6 . 6 . 1944

Reklama

Operace Overlord představovala jednu z nejdůležitějších akcí druhé světové války. Plány začaly vznikat už na začátku roku 1943, kdy je v souladu s postoji nejvyššího vojenského velení odsouhlasilo duo Churchill s Rooseveltem.

TIP: Jak vypadalo opevnění na jednotlivých plážích?

Přestože Němci invazi očekávali, otevření západní fronty vrazilo nůž do týla sebevědomí německé armády. Invaze začala krátce po půlnoci. Zatímco Američané obsadili pláže Omaha a Utah, Britové a Kanaďané je následovali na úsecích Gold, Juno a Sword. V onen den přistálo v Normandii na 150 tisíc vojáků. Rozhodující fáze válečného konfliktu mohla začít.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907