Nástrahy postelových hrátek: Jaké jsou nejčastější úrazy při sexu?

01.12.2019 - David Bimka

Myslíte si, že sex je báječná činnost, která potěší tělo a prospěje zdraví? Samozřejmě máte pravdu. Trocha toho postelového dobrodružství je blahodárná, nicméně i při něm hrozí nejedno nebezpečí


Reklama

U většiny savců je sex omezený na pouhé vteřiny – je totiž energeticky pořádně náročný, není možné se při něm soustředit na okolní predátory a táhne myšlenky zvířat pryč od shánění jídla, což je přece v životě nejdůležitější. Jenže lidé, jako ostatně všechno v přírodě, tento krátký slastný pocit, vymyšlený jako odměnu za rychlé předání DNA, přetvořili k obrazu svému. Zrodil se dlouhý, protahovaný styk, který je sice příjemný, ale také s sebou nese nejedno riziko. Podle výzkumu britské firmy Euroklinix utrpělo v ložnici nějakou formu zranění nejméně 17 % dospělých, z čehož 2 % „dovádějících“ musela postelovou show ukončit návštěvou nemocnice. Jste zvědaví na ty nejběžnější bolísky?

Natažený sval 

V kdejaké příručce zdravého životního stylu se dočtete, že sex je stejně dobrý jako běhání. Moc rádi bychom tomu věřili, bohužel to není pravda – podle výzkumu Harvardské univerzity se tepová frekvence při pohlavním styku zvedá na asi 130 úderů za minutu (lidský klidový průměr je 60–100 úderů) a sex tak lékaři kvalifikují jako „mírnou aktivitu“. Samozřejmě, najdou se mezi námi i vášniví jedinci, kteří neznají mezí a pohlavní spojení pojímají jako svého druhu gymnastiku. Jenže na rozdíl od sportu, k němuž neodmyslitelně patří protažení a zahřátí svalů, do postelového dostihu obvykle vpadnete tak nějak po hlavě a často se sklenkou alkoholu. To samozřejmě v mnoha případech skončí přetížením svalů, které si až dosud hověly v klidu a očekávaly poklidný večer a odchod do hajan. Naštěstí nejde o závažné zranění, stačí několik dní klidu a analgetický krém.

Fraktury kostí 

Nejbezpečnější sex se odehrává ve vodorovné poloze, v kontrolovaném prostředí, v klidu, bez stresu, s přiměřenou vášní a vzájemnou ohleduplností partnerů. Jenže chtít toto po lidech je jako vysvětlovat teenagerům, že procházka je méně riziková aktivita než sjíždění zábradlí na skateboardu. Sex se tedy provádí všude možně, na okraji gauče, vestoje o zeď, nebo ve sprše. Uklouznutí jsou častá a pády bolavé. Ať už trefíte hlavou noční stolek, nebo rukou topný koupelnový žebřík, máte zaděláno na otřes mozku či sádru. Podle lékařských historek je to přesně ten druh zranění, který pacienti na chirurgii často maskují jako „uklouznutí“, a příliš se nechtějí bavit o detailech.

Věci ztracené „tam dole“ 

Ztracené či zaseknuté předměty v tělních dutinách jsou zdrojem mnoha a mnoha historek z nočních chirurgických pohotovostí, které lékaři ideálně demonstrují na velmi výmluvných snímcích z rentgenu. Tyto nehody se dějí jak dámám, tak labužnickým pánům, protože hladká svalovina je velmi elastická a lidské tělo dokáže pojmout neuvěřitelné věci.

Lékaři tak musejí vytahovat nejen vibrátory (nedopatřením zajeté příliš hluboko), ale také nemálo předmětů běžné denní potřeby či zeleninu, jež mají alespoň zhruba falický tvar. Ovšem zdaleka nejčastějšími pacienty nejsou ani tak milovníci kvalitně zašpuntovaného těla, jako spíše oběti nehod. Lékaři tak obvykle „loví“ tampony, na které majitelka zapomněla, nebo kondomy, jež se při sexu shrnuly – a už se je nepodařilo najít.

Vnitřní zranění 

Jedná se o jeden z vůbec nejčastějších problémů. Vagína je přírodou konstruovaná tak, aby byla mimořádně elastická (většina žen si až do porodu neumí představit, že by jí prošla hlava dítěte), ale aby tuto vlastnost spolehlivě projevila, potřebuje zahřívací čas nutný k lubrikaci. Proto je předehra tak důležitá, i kdyby se pánové nakrásně toužili jen tak narychlo „připojit“ a poté se odvalit do sladké dřímoty. Průnik penisu do příliš suché pochvy způsobí v jejích stěnách mikrotrhliny, které pekelně pálí, a v extrémních případech dojde i na větší krvácení. Dalším citlivým místem je děložní hrdlo, jež může při trochu divočejším sexu dostat pár tvrdých úderů. Jeho pohmoždění sice není životu nebezpečné, ale žena si na pár dní užije bolesti břicha a křeče. Mnoha problémům lze předejít používáním umělého lubrikantu. Mimochodem, ten by se měl vyskytovat poblíž každé partnerské postele.

Zlomený penis 

„Zlomení“ penisu ve skutečnosti není možné, protože neobsahuje žádnou kost (věřte nebo ne, ještě náš prapředek homo erectus ji před 1,9 milionu let měl), může ale dojít k bolestivému poškození topořivých tělísek – což se zlomenině ve finále podobá. Penis je vybaven dutými „vaky“, jež se při vzrušení plní tepennou krví; penis tak napřímí a dají mu tvrdost nutnou k průniku do vagíny. Tím ovšem tělíska ztratí flexibilitu a stanou se náchylná ke zranění, které může v extrémních případech skončit jejich prasknutím a vyřinutím krve.

TIP: Intimní superskandál: Chytrý vibrátor tajně odesílal vývojářům data o používání

K nehodě může dojít při velmi tvrdém sexu nebo při styku v krkolomné poloze, z níž partnerka spadne. Jediné, co můžete s tímto extrémně bolavým zraněním dělat, je okamžitá cesta do nemocnice, kde chirurgové odsají uniklou krev a zacelí protrhnutou stěnu topořivého tělesa. Obnovit funkci penisu se podaří v 90 % případů, nicméně na sex můžete na pár měsíců zapomenout. Jde spíše o vzácné zranění, ale přiznejte si to – na tuto část jste se v článku celou dobu těšili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ještě v červenci 1942 bylo naživu 80 % budoucích obětí holocaustu. O 11 měsíců později však byl tento poměr přesně opačný. Čím méně se Němcům dařilo na východní frontě, tím více zvyšovali své úsilí ve věci tzv. konečného řešení židovské otázky.

Zajímavosti

Čtyři a půl metru dlouhá ankylorhiza s tlamou plnou zubů děsila vše živé v oceánu období oligocénu.

Věda

Extrémně velký

Název: Extrémně velký dalekohled (Extremely Large Telescope, ELT)
Průměr: 39,3 m
V provozu od roku: 2025

Čím je průměr objektivu větší, tím víc světla může teleskop soustředit a tím víc podrobnějších informací získat… Evropští astronomové se rozhodli postavit dalekohled, který hned tak něco nepřekoná. Původní představy dokonce počítaly s průměrem 100 m, což se však ukázalo být nad současné technické i finanční možnosti. Vedení Evropské jižní observatoře (ESO) dalo zelenou konstrukci menšího, ale přesto mimořádně velkého dalekohledu ELT – Extremely Large Telescope.

Projekt počítá s přístrojem o průměru 39,3 m. Primární zrcadlo se bude skládat ze 798 šestiúhelníkových segmentů o průměru 1,4 m a tloušťce pouhých 50 mm. Do optické soustavy se začlení zrcadla systému adaptivní optiky, kvůli kompenzaci neostrosti snímků způsobené neklidem atmosféry. Jedno z nich bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů, tzv. aktuátorů, s úkolem „zakřivovat“ zrcadlo v závislosti na stavu ovzduší 1 000krát za sekundu, čímž se dosáhne mimořádně kvalitního obrazu.

V roce 2010 vybrala ESO pro budoucí umístění observatoře horu Cerro Armazones v chilské oblasti Antofagasta, v nadmořské výšce přes 3 000 m. Teleskop má chránit otáčivá kopule o průměru 86 m. Stavební úpravy terénu započaly v červnu 2014 a o tři roky později, 29. května 2017, byl slavnostně položen základní kámen obřího teleskopu.

Německá firma SCHOTT ve své továrně v Mainzu loni v lednu úspěšně odlila prvních šest segmentů primárního zrcadla, které po procesu pomalého chladnutí čeká ještě řada tepelných úprav. Následně budou vybroušena do správného tvaru a pokovena s přesností 15 nm na celé optické ploše. Obojí zajistí francouzská společnost Safran Reosc, jež se ujme rovněž testování zrcadel.

ELT se stane největším okem lidstva, jaké kdy vzhlíželo k obloze, a může revolučně změnit naše vnímání vesmíru. Jeho úkolem bude řešit celou řadu vědeckých záhad, jež mohou pomoct osvětlit naše vlastní kořeny, včetně pátrání po známkách života na planetách podobných Zemi, studia povahy temné energie a temné hmoty nebo sledování raných stadií vývoje vesmíru. Zároveň zcela jistě přinese řadu nových otázek, které dnes nedokážeme ani odhadnout. První pozorování by se mělo uskutečnit v roce 2025.

Vesmír

Klášter s dvojím prvenstvím

Břevnovský klášter

Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově. Založit jej nechal v roce 993 kníže Boleslav II. A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! 

Historie

Přestože se ofenziva nevyvíjela podle plánu, von Hindenburg s Ludendorffem obdrželi vysoká vyznamenání.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907