Evropská komise zveřejnila zprávu, která hodnotí rizika vystavení obyvatel této planety přírodním katastrofám. A nejsou to dobré zprávy
Studie „Atlas of the Human Planet 2017: Global Exposure to Natural Hazards“ hodnotí šest vybraných přírodních živlů: zemětřesení, sopky, vlny cunami, záplavy, bouře a přívaly bouří na pobřeží. Například riziko vážného zemětřesení hrozí asi 2,7 miliardám lidí, tedy asi třetině obyvatel Země.
TIP: Zkáza z hlubin: Geologický zlom ohrožuje Bangladéš, východní Indii a Myanmar
Smrtícím záplavám je vystavena asi 1 miliarda lidí ze 155 zemí světa. 400 milionů lidí zase žije do stokilometrové vzdálenosti od některé z 220 nejnebezpečnějších sopek planety. Neradostné údaje by měly vyvolat alarm u příslušných úřadů a také vědců, kteří by se měli přírodním rizikům věnovat zvýšenou pozornost.
ILF Science
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)