Nebezpečné obrázky: Z čeho se skládají tetovací barviva?

13.07.2019 - Kateřina Helán Vašků

Z čeho se skládají tetovací barviva? A mohou být pro člověka nebezpečná?

<p>Slovo <em>„tetování“</em> má tři potenciální kořeny: v tahitském výrazu<em> „tatau“</em> neboli <em>„označovat“</em>, v samojském <em>„tautau“</em> čili<em> „kreslit“</em>, případně v malajském <em>„tatu“</em> ve významu <em>„rána“</em>.</p>

Slovo „tetování“ má tři potenciální kořeny: v tahitském výrazu „tatau“ neboli „označovat“, v samojském „tautau“ čili „kreslit“, případně v malajském „tatu“ ve významu „rána“.


Reklama

Dnešní inkousty míchají ze suchých pigmentů profesionálové, kteří konkrétní obsah směsi samozřejmě znají – nemusejí ho však zveřejňovat, protože se často jedná o výrobní tajemství. Rozsah tetovacích barviv je každopádně obrovský. 

Zatímco některé pigmenty vznikají z přírodních surovin, jiné pocházejí z textilního, či dokonce automobilového průmyslu. Navzdory všeobecnému přesvědčení se tak obvykle nejedná o barviva rostlinná, ale především o soli kovů: například o kovy rtuti (červená tetovací barva), olova (žlutá, zelená, bílá), kadmia (červená, oranžová, žlutá), niklu, zinku, chromu a dalších. Používají se však i antimon, arzen, vápník, lithium, selen či síra.

TIP: Historie pod kůží: Kde a jak vzniklo tetování?

Organizace Joint Research Centre, která poskytuje nezávislé vědecké poradenství pro EU, testovala barviva určená k tetování v roce 2016: Našla při tom i několik nebezpečných látek, včetně polycyklických aromatických uhlovodíků. Daná chemická skupina se běžně vyskytuje v černých inkoustech, obsahuje však karcinogeny, jež mohou z kůže proniknout až do lymfatických uzlin. Rizikovou složku představují i tzv. azo pigmenty, tvořící asi 60 % barevných ingrediencí v tetovacích inkoustech. Ačkoliv jsou po prvním průniku do kůže bezpečné, časem se mohou rozkládat na potenciálně karcinogenní sloučeniny. 

Samozřejmě to neznamená, že je tetování obecně riskantní. Jen je třeba pečlivě vybírat mezi studii a obvykle také platí, že se kvalitnější barvivo promítne i v ceně zákroku. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907