Nečekaná léčba: Náš život možná jednou zachrání injekce sinic přímo do srdce

Před infarktem a nedostatkem kyslíku nás možná již brzy ochrání injekčně dodávané sinice

20.06.2017 - Stanislav Mihulka



Jen v samotných Spojených státech každoročně zemře na infarkt asi 610 tisíc lidí. K infarktu dochází obvykle tehdy, když krevní sraženina ucpe cévu. Někdy může být spouštěčem infarktu nebo naopak jeho důsledkem stav hypoxie, tedy nedostatku kyslíku ve tkáních.

S ucpanými cévami si dnes lékaři umí poradit. V případě hypoxie jsou ale jejich možnosti poměrně omezené. Tým vědců ze Stanfordu nyní přišel s pozoruhodným nápadem, jak rychle pomoci pacientům zasaženým hypoxií.

Navrhují vpíchnout pacientům do srdce sinice, fotosyntetické organismy, které na planetě vyrobí podstatnou část kyslíku v atmosféře. Poté by stačilo pacienta vystavit světlu a sinice by se postaraly o kyslík pro poškozené tkáně.

TIP: Zákaz trans tuků se osvědčil: Lidé mají méně infarktů a mrtvic

Přestože to zní poněkud bláznivě, badatelé uvedený postup již vyzkoušeli na laboratorních potkanech a fungovalo to. Sinice vyrobily spoustu kyslíku, poškození hypoxií se u potkanů snížilo o polovinu, nedošlo k žádné druhotné infekci ani k nežádoucí imunitní reakci a po 24 hodinách sinice ze srdce beze stopy zmizely. 

  • Zdroj textu

    LA Times

  • Zdroj fotografií

    CC0 Public Domain


Další články v sekci