Pokud vás už unavuje a nudí šeď a zašlé barvy, projděte se s námi po nejbarevnějších městech světa. Byla nabarvena kvůli filmařům i kvůli svérázným nařízením
Pod horkým sluncem -
Proč mají ve městě Guanajuato svítivě žlutou katedrálu, je jasné při pohledu z výšky – pestrých barev na fasádách se jeho obyvatelé prostě nebojí. Města v Mexiku přitom překvapivě tak barevná nebývají – bílé fasády jsou v horku nejpraktičtější a o divokou barevnost inspirovanou často původními obyvateli se starají spíše detaily a výzdoba.
Město jako reklama -
Stejně jako mnoho dalších měst a vesnic v jižních zemích byl i španělský Júzcar dlouhá desetiletí čistě bílý. Jenže pak přišli Šmoulové, a to rovnou ve 3D. Celé město posloužilo jako poutač a kvůli premiéře tohoto filmu (která se uskutečnila právě zde) se v roce 2011 přemalovalo na modro. Malíři na to prý spotřebovali 4 500 litrů šmoulové barvy.
Život v laguně -
Pokud jsou pro vás Benátky až příliš romantické, co asi řeknete na blízkou vesnici Burano? Ta má sice méně honosných paláců, ale o to více „obyčejných“ domů, samozřejmě řádně barevných. Barvy sloužily od počátku jako orientační systém a musela je dokonce schvalovat místní radnice. Kromě barev se Burano pyšní také nakloněnou zvonicí kostela, a protože se nachází ve stejné mělké laguně jako Benátky, nechybí tu ani kanály s gondolami.
Strážce fjordů -
Prastaré norské město Trondheim (založené roku 997) se původně jmenovalo Nidaros a později Trondhjem. Jednu z mnoha jeho turistických a historických atrakcí představují také zrestaurované sklady ze 17.–19. století, které stojí na pilotech přímo nad ústím řeky Nidelvy. Neméně barvitá a zajímavá je celá přiléhající čtvrť Bakklandet.
Vlaštovčí hnízdo -
Severní Itálie je malých pitoreskních městeček a vesnic plná, Manarola je ale i na poměry tohoto regionu hodně zvláštní. Nejenže tu najdete spoustu barevných domečků přilepených jeden na druhý, ale navíc má obec i vlastní dialekt manarolese.
Jako ostrov v moři -
Centru indického Džódhpuru dominuje obrovská pevnost Mehrangarh, za povšimnutí ale stojí i pohled z jejích hradeb dolů. Je totiž jasné, proč se pro město používá rovněž přídomek „modré“. V historickém středu dnes už milionové metropole je totiž většina domů natřena právě touto barvou. Dnes už však není jasné, proč k tomu došlo.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)