Nejbizarnější válečné konflikty: Tři tisíce obětí války kvůli fotbalu

15.04.2017 - Vilém Koubek

Při důležitých fotbalových utkáních se často vyostřují sousedské vztahy a nenávist mnohdy přerůstá v pouliční výtržnosti. Kvalifikační zápas mezi Hondurasem a Salvadorem však vyprovokoval skutečnou válku

Krvavý fotbal -<p>Necelý měsíc po kritickém fotbalovém zápase zaútočil Salvador na Honduras s více než třicetitisícovou armádou.</p>
Krvavý fotbal -

Necelý měsíc po kritickém fotbalovém zápase zaútočil Salvador na Honduras s více než třicetitisícovou armádou.


Reklama

Mezi Hondurasem a Salvadorem panovalo již před kritickým utkáním v roce 1969 značné napětí kvůli zabírání půdy. Ačkoliv je Honduras pětkrát větší, žilo tehdy na jeho území pouze 2,6 milionu lidí, zatímco menší a chudší soused trpěl s 3,7 milionu obyvatel populačním přetlakem. Mnozí Salvadorci tak přecházeli přes hranice a ilegálně zabírali půdu v málo osídlených příhraničních oblastech. Během několika let se pak jejich komunita rozrostla na tři sta tisíc lidí, což nebylo honduraské vládě po chuti.

Doutnající konflikt se však vyostřil až s trojicí kvalifikačních zápasů na fotbalové mistrovství světa v Mexiku v roce 1969: Z prvního utkání vyšel vítězně Honduras v poměru 1 : 0, zatímco z odvety se radovali hráči Salvadoru, kteří vybojovali skóre 3 : 0. Rozhodující střet se konal 26. června na neutrální půdě v Mexiko City a po prodloužení skončil v poměru 3 : 2 pro salvadorskou reprezentaci. Nepokoje pak vypukly přímo na stadionu a záhy se přelily do ulic

Čtrnáctého července potom vytáhla do boje i salvadorská armáda a začala bombardovat letiště většího souseda. Do ozbrojeného konfliktu se zapojily desítky tisíc vojáků, válka však nakonec trvala přibližně pouhých sto hodin. Poté zasáhla Organizace amerických států, kterou požádali o pomoc ztrácející Hondurasané, a pod pohrůžkou vysokých sankcí vyjednala příměří. Na obou stranách bylo zhruba tři tisíce obětí. Situaci následně projednával i Mezinárodní soudní dvůr a přiřkl Hondurasu nové území o rozloze 374,5 km² – úplný sousedský mír však mezi zeměmi nezavládl dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907