Při důležitých fotbalových utkáních se často vyostřují sousedské vztahy a nenávist mnohdy přerůstá v pouliční výtržnosti. Kvalifikační zápas mezi Hondurasem a Salvadorem však vyprovokoval skutečnou válku
Mezi Hondurasem a Salvadorem panovalo již před kritickým utkáním v roce 1969 značné napětí kvůli zabírání půdy. Ačkoliv je Honduras pětkrát větší, žilo tehdy na jeho území pouze 2,6 milionu lidí, zatímco menší a chudší soused trpěl s 3,7 milionu obyvatel populačním přetlakem. Mnozí Salvadorci tak přecházeli přes hranice a ilegálně zabírali půdu v málo osídlených příhraničních oblastech. Během několika let se pak jejich komunita rozrostla na tři sta tisíc lidí, což nebylo honduraské vládě po chuti.
Doutnající konflikt se však vyostřil až s trojicí kvalifikačních zápasů na fotbalové mistrovství světa v Mexiku v roce 1969: Z prvního utkání vyšel vítězně Honduras v poměru 1 : 0, zatímco z odvety se radovali hráči Salvadoru, kteří vybojovali skóre 3 : 0. Rozhodující střet se konal 26. června na neutrální půdě v Mexiko City a po prodloužení skončil v poměru 3 : 2 pro salvadorskou reprezentaci. Nepokoje pak vypukly přímo na stadionu a záhy se přelily do ulic.
Čtrnáctého července potom vytáhla do boje i salvadorská armáda a začala bombardovat letiště většího souseda. Do ozbrojeného konfliktu se zapojily desítky tisíc vojáků, válka však nakonec trvala přibližně pouhých sto hodin. Poté zasáhla Organizace amerických států, kterou požádali o pomoc ztrácející Hondurasané, a pod pohrůžkou vysokých sankcí vyjednala příměří. Na obou stranách bylo zhruba tři tisíce obětí. Situaci následně projednával i Mezinárodní soudní dvůr a přiřkl Hondurasu nové území o rozloze 374,5 km² – úplný sousedský mír však mezi zeměmi nezavládl dodnes.
100+1 zahraniční zajímavost
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)