Nejbizarnější válečné konflikty: Tři tisíce obětí války kvůli fotbalu

15.04.2017 - Vilém Koubek

Při důležitých fotbalových utkáních se často vyostřují sousedské vztahy a nenávist mnohdy přerůstá v pouliční výtržnosti. Kvalifikační zápas mezi Hondurasem a Salvadorem však vyprovokoval skutečnou válku

Krvavý fotbal -<p>Necelý měsíc po kritickém fotbalovém zápase zaútočil Salvador na Honduras s více než třicetitisícovou armádou.</p>
Krvavý fotbal -

Necelý měsíc po kritickém fotbalovém zápase zaútočil Salvador na Honduras s více než třicetitisícovou armádou.


Reklama

Mezi Hondurasem a Salvadorem panovalo již před kritickým utkáním v roce 1969 značné napětí kvůli zabírání půdy. Ačkoliv je Honduras pětkrát větší, žilo tehdy na jeho území pouze 2,6 milionu lidí, zatímco menší a chudší soused trpěl s 3,7 milionu obyvatel populačním přetlakem. Mnozí Salvadorci tak přecházeli přes hranice a ilegálně zabírali půdu v málo osídlených příhraničních oblastech. Během několika let se pak jejich komunita rozrostla na tři sta tisíc lidí, což nebylo honduraské vládě po chuti.

Doutnající konflikt se však vyostřil až s trojicí kvalifikačních zápasů na fotbalové mistrovství světa v Mexiku v roce 1969: Z prvního utkání vyšel vítězně Honduras v poměru 1 : 0, zatímco z odvety se radovali hráči Salvadoru, kteří vybojovali skóre 3 : 0. Rozhodující střet se konal 26. června na neutrální půdě v Mexiko City a po prodloužení skončil v poměru 3 : 2 pro salvadorskou reprezentaci. Nepokoje pak vypukly přímo na stadionu a záhy se přelily do ulic

Čtrnáctého července potom vytáhla do boje i salvadorská armáda a začala bombardovat letiště většího souseda. Do ozbrojeného konfliktu se zapojily desítky tisíc vojáků, válka však nakonec trvala přibližně pouhých sto hodin. Poté zasáhla Organizace amerických států, kterou požádali o pomoc ztrácející Hondurasané, a pod pohrůžkou vysokých sankcí vyjednala příměří. Na obou stranách bylo zhruba tři tisíce obětí. Situaci následně projednával i Mezinárodní soudní dvůr a přiřkl Hondurasu nové území o rozloze 374,5 km² – úplný sousedský mír však mezi zeměmi nezavládl dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907