V roce 1883 vyhlásili obyvatelé malé horské vesničky Líjar na jihu Španělska válku Francii. Bizarní konflikt trval téměř 100 let
Unikátní konflikt měla na svědomí i pověstná španělská horkokrevnost a hrdost. Když se v roce 1883 obyvatelé malé horské vesničky Líjar na jihu Španělska dozvěděli, že jejich krále Alfonse XII. uvítali Francouzi urážkami, odmítli takové chování tolerovat. Starosta Don Miguel García Sáez spolu s třemi stovkami místních proto vyhlásil Francii válku. Naštěstí se nepustili do žádných zbrklých tažení, a přestože svou pohrůžku mysleli vážně, na boj nedošlo. Zmíněnému starostovi odvážný čin přesto vynesl přezdívku „postrach hor“.
Takřka soukromý konflikt trval bezmála sto let a není jisté, zda o něm francouzská vláda vůbec věděla. Když se ovšem v roce 1976 vydal na návštěvu Francie král Juan Carlos I., vítali jej ovacemi a vše se obešlo bez násilí či urážek. Na základě zlepšení situace potom v roce 1981 rada města v čele se starostou Diegem Sánchezem Cortésem rozhodla, že Francouzi již dostali za vyučenou, a válka tak nemusí pokračovat.
Španělsko-francouzský rozpor proto skončil stejně „nudně“, jak po celou dobu probíhal, a obešel se bez jediné oběti. Zbytečný konflikt dnes připomíná už jen vyhlašovací listina ve vitríně na líjarské radnici.
100+1 zahraniční zajímavost
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)