Nejchladnější místo ve vesmíru: Jen jeden stupeň nad absolutní nulou

20.06.2017 - Martin Reichman


Reklama

Bumerang je protoplanetární mlhovina ve velmi rané fázi vývoje: Leží zhruba pět tisíc světelných let od nás v jižním souhvězdí Kentaura – a představuje nejchladnější známé místo ve vesmíru. Extrémně nízká teplota je dána plyny unikajícími z centrální hvězdy, které dosahují až do vzdálenosti čtyř světelných let. Plyn se pohybuje rychlostí kolem 590 000 kilometrů za hodinu a ochlazuje okolí mlhoviny na teplotu jen těsně nad absolutní nulou. Hvězda ztrácí každým rokem asi jednu tisícinu hmotnosti Slunce.

Předpokládá se, že mlhovina vznikla z obalu hvězdy v pozdních fázích vývoje, který pohltil menšího společníka, se kterým tvořila dvojhvězdu. To může být důvodem existence ultrachladných výtrysků, které jsou osvětleny světlem centrální umírající hvězdy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií:

    ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), CC0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907