Bumerang je protoplanetární mlhovina ve velmi rané fázi vývoje: Leží zhruba pět tisíc světelných let od nás v jižním souhvězdí Kentaura – a představuje nejchladnější známé místo ve vesmíru. Extrémně nízká teplota je dána plyny unikajícími z centrální hvězdy, které dosahují až do vzdálenosti čtyř světelných let. Plyn se pohybuje rychlostí kolem 590 000 kilometrů za hodinu a ochlazuje okolí mlhoviny na teplotu jen těsně nad absolutní nulou. Hvězda ztrácí každým rokem asi jednu tisícinu hmotnosti Slunce.
Předpokládá se, že mlhovina vznikla z obalu hvězdy v pozdních fázích vývoje, který pohltil menšího společníka, se kterým tvořila dvojhvězdu. To může být důvodem existence ultrachladných výtrysků, které jsou osvětleny světlem centrální umírající hvězdy.
ESO
ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), CC0
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)