Nejdražší kráva na světě má hodnotu 90 milionů korun

04.07.2023 - Martin ReichmanV Brazílii byla nedávno vydražena třetina vlastnických práv krávy, označované jako Viatina-19 FIV Mara Imóveis plemene Nelore, za 6,99 milionu brazilských realů (v přepočtu zhruba 32 milionů korun). Celková hodnota tohoto kusu dobytka se tak vyšplhala na závratných 4,3 milionu amerických dolarů (v přepočtu zhruba 90 milionů korun).

Krávy plemene Nelore pocházejí z Indie, odkud byly do Jižní Ameriky poprvé dopravené již před 150 lety. Krávy tohoto plemene jsou charakteristické svou bílou barvou a typickým hrbem na hřbetě.

Jde o mimořádně odolné plemeno skotu – snadno se rozmnožuje, díky svému efektivnímu metabolismu není náročné na kvalitu krmení, lépe odolává vysokým teplotám (uvádí se, že má větší potní žlázy a až o 30 % více potních žláz, než většina evropských plemen) a je mimořádně odolné vůči nemocem a parazitům. Dnes tvoří plemeno Nelore a jeho kříženci okolo 80 % hovězího dobytka v Brazílii.

Čistokrevné chovné kusy plemene Nelore jsou v Brazílii mimořádně ceněné – ceny nejdražších býků šplhají k milionu dolarů a jejich sperma se prodává za pět tisíc dolarů za dávku.


Další články v sekci