Australský novinář si v jednom hotelu v Manchesteru na severozápadě Anglie dopřál pivo, za kterému mu naúčtovali 55 315 liber (asi 1,5 milionu Kč). Peter Lalor věří, že vypil nejdražší pivo v dějinách
Peter Lalor si v hotelu objednal láhev piva za 5,50 libry (asi 170 Kč), částku mnohanásobně vyšší mu naúčtovali omylem. Hotel se omluvil, ale než stačil situaci dát do pořádku, Australanův účet opustila suma odpovídající 100 000 australským dolarům. Podle Lalora potrvá deset pracovních dnů, než se mu peníze na účet vrátí. Aby toho nebylo málo, banka si za transakci naúčtovala poplatek ve výši 1 000 liber (asi 28 000 Kč).
„Australané běžně považují Anglii za zatraceně drahou, tohle je ale vrchol,“ postěžoval si Lalor. „Je to pro mne spousta peněz. Píšu o kriketu a nevydělávám velké peníze,“ dodal. Později připustil, že „pivo bylo dobré, ale jestli si myslíte, že žádné pivo nestojí za 100 000 dolarů, tak s vámi budu souhlasit.“
TIP: Štědré spropitné: Káva a zákusek stál nepozornou Rusku 160 tisíc
Celá situace probíhala velmi nevinně. Když mu číšnice přinesla účet pro zaplacení kreditní kartou, zjistil, že si nevzal brýle na čtení. Když se číšnice zeptal, kolik za pivo zaplatil, číšnice se podívala a zůstala zírat s otevřenou pusou. Pak se vzpamatovala a odběhla za manažerem, aby chybu napravil. Hotel se Lalorovi omluvil a slíbil, že vše dá do pořádku tak rychle, jak jen to půjde. Neobvyklý případ podle společnosti vydávající platební a kreditní karty svědčí o tom, jak je důležité pečlivě zkontrolovat v platbách a účtech všechny detaily.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)