Nejmenší vinice na světě produkuje pouze 29 lahví vína ročně a neměli byste je pít

13.09.2022 - Martin Reichman

Nejmenší vinice na světě produkuje ročně jen 29 lahví vína. Podle majitele ale není určené ke konzumaci – jde totiž o umělecké dílo

<p><em>„Jsem jediný výrobce vína na světě, který říká, že byste neměli pít jeho víno,“</em> prohlašuje Masoni.</p>

„Jsem jediný výrobce vína na světě, který říká, že byste neměli pít jeho víno,“ prohlašuje Masoni.


Reklama

S rozlohou něco málo přes 18 metrů čtverečních a ročním výnosem 29 lahví vína je Via Mari 10 považována za nejmenší vinici na světě. Nachází se na střeše paláce ze 16. století v srdci italského města Reggio Emilia. Minimalistická produkce se odráží i v ceně – jedna exkluzivní láhev vína Via Mari 10 vyjde na 5 tisíc eur (v přepočtu zhruba 120 tisíc korun), víno ale není podle majitele určené ke konzumaci.

Tulio Masoni, majitel vinice Via Mari 10, považuje vyprodukovaná vína za umělecká díla, která je třeba spíše sbírat a obdivovat, než je konzumovat. „Moje víno je forma uměleckého vyjádření, filozofická provokace, něco, co si můžete nechat ve svém obývacím pokoji, abyste si o něm mohli povídat s přáteli a vyprávět jim o šílenci, který postavil vinici na střeše,“ nabízí Masoni svůj pohled.

TIP: Znalci ochutnali víno, které má za sebou rok ve vesmíru

Masoni založil neobvyklou vinici poté, co prodal venkovskou vinici, kterou zdědil po svém otci. Původně nevěřil, že by provozování vinice mohlo přinášet finanční profit. Úspěch miniaturní vinice jej ale vyvedl z omylu. Víno z Masoniho vinice nelze zakoupit v běžných vinotékách, a dokonce ani u samotného výrobce. Místo toho jsou lahve Via Mari 10 nabízeny prostřednictvím místní galerie Bonioni Art Gallery.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907