Nejmenším lunárním roverem by se mohl stát nizozemský Lunar Zebro

19.08.2022 - Stanislav Mihulka

Studenti a odborníci nizozemské techniky TU Delft připravují malý rover pro misi na povrchu Měsíce. Mohl by se stát prvním evropským vyslancem na našem souputníkovi

<p>Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. <em>(foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)</em></p>

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)


Reklama

Studenti nizozemské technické univerzity TU Delft vyvíjejí nejmenší a zároveň nejlehčí lunární rover na světě. Lunar Zebro je velký zhruba jako list papíru a váží jen asi 2,5 kilogramu. Nejezdí na kolech, ale kráčí po šesti končetinách. Díky tomu může překonat některé překážky, s nimiž by si srovnatelné kolové rovery neporadily.

Nejvýraznějším rysem roveru Zebro je právě jeho pohyb. Používá končetiny ve tvaru písmene „C“, které jsme si „vypůjčili“ z projektu RHex americké Pensylvánské univerzity,“ uvedl vedoucí inženýr projektu Simon J. Stenger. „Díky tomu se náš rover dostane přes komplikovaný terén, aniž by se zasekl.

Evropský vyslanec na Měsíci

Skupina Zebro Group byla založena v roce 2013, s cílem vytvořit levnou a praktickou alternativu k velkým a složitým roverům. Projektu se zúčastnilo více než 120 studentů. Nejprve se věnovali technologii, od roku 2017 mají lunární ambice, tj. chtějí poslat rover na Měsíc.

V současnosti tvůrci malého roveru doufají, že v dohledné době dostanou Zebro na povrch Měsíce, kde by měl pracovat nejméně 14 pozemských dnů. Rover by měl otestovat technologie, a také se zabývat vědou – pomocí senzorů má měřit záření na Měsíci.

Tým Zebro Group doufá, že až bude projekt dotažený do konce, mohly by rovery Zebro operovat ve skupinách. Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. Mohly by rovněž v případě potřeby rychle prohledat určenou oblast, mnohem efektivněji než například jeden velký rover.

TIP: NASA vyvíjí rover transformer, který zvládne i drsný terén

V tuto chvíli stále platí, že na Měsíci úspěšně přistály pouze americké, sovětské a nedávno čínské sondy s rovery. Pokud mise Lunar Zebro uspěje a přistane v dohledné době na Měsíci, mohla by se stát nejen první nizozemskou, ale i první evropskou misí na povrchu Luny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907