Nejstarší banky: Finanční instituce s předlouhou tradicí

09.05.2020 - Vilém Koubek

Své těžce vydělané peníze nejraději svěřujeme do rukou bance, která má mnohaletou tradici, a tudíž v nás vzbuzuje pocit jistoty. Historie však ukazuje, že nejstarší finanční instituce nejsou automaticky nejstabilnější

<h3>První hypotéka</h3><p><strong>Banca Monte dei Paschi di Siena</strong><br /><strong>kde:</strong> Itálie | <strong>založeno:</strong> 1472</p><p>Historie nejstarší stále fungující banky světa se začala psát již roku 1472, kdy v italské Sieně vznikla coby zastavárna. Na regulérní bankovnictví se přeorientovala o 150 let později, postupně otevírala nové pobočky po celé zemi, a občanům nabízela i vůbec první hypotéky. <strong>V současnosti se jedná o největší instituci svého druhu na Apeninském poloostrově: V roce 2017 měla na 26 tisíc zaměstnanců a spravovala účty 5,1 milionu klientů.</strong> Přesto se téhož roku potýkala se značnými problémy a před kolapsem ji musela zachránit vláda. </p>

První hypotéka

Banca Monte dei Paschi di Siena
kde: Itálie | založeno: 1472

Historie nejstarší stále fungující banky světa se začala psát již roku 1472, kdy v italské Sieně vznikla coby zastavárna. Na regulérní bankovnictví se přeorientovala o 150 let později, postupně otevírala nové pobočky po celé zemi, a občanům nabízela i vůbec první hypotéky. V současnosti se jedná o největší instituci svého druhu na Apeninském poloostrově: V roce 2017 měla na 26 tisíc zaměstnanců a spravovala účty 5,1 milionu klientů. Přesto se téhož roku potýkala se značnými problémy a před kolapsem ji musela zachránit vláda. 

<h3>Rodina především </h3><p><strong>Berenberg Bank</strong><br /><strong>kde:</strong> Německo | <strong>založeno:</strong> 1590</p><p>Pokud bychom nebrali v potaz zastavárenskou minulost Banca Monte dei Paschi di Siena, pak by nejstarší stále fungující banku světa představovala německá Berenberg Bank: <strong>V roce 1590 ji v Hamburku založil Johann Berenberg se svým zetěm Johannem Hinrichem Gosslerem a jejich potomci vlastní instituci dodnes.</strong> Během své existence ani jednou nezměnila jméno a původní je také její znak, zahrnující medvěda a husí nohu coby symbol Berenbergů, respektive Gosslerů. V současnosti firma zaměstnává asi 1 600 lidí. </p>

Rodina především 

Berenberg Bank
kde: Německo | založeno: 1590

Pokud bychom nebrali v potaz zastavárenskou minulost Banca Monte dei Paschi di Siena, pak by nejstarší stále fungující banku světa představovala německá Berenberg Bank: V roce 1590 ji v Hamburku založil Johann Berenberg se svým zetěm Johannem Hinrichem Gosslerem a jejich potomci vlastní instituci dodnes. Během své existence ani jednou nezměnila jméno a původní je také její znak, zahrnující medvěda a husí nohu coby symbol Berenbergů, respektive Gosslerů. V současnosti firma zaměstnává asi 1 600 lidí. 

<h3>Račte vyplnit šek </h3><p><strong>Child & Co.</strong><br /><strong>kde:</strong> Velká Británie | <strong>založeno:</strong> 1664</p><p>Nejstarší banka Velké Británie nese název Child & Co. a <strong>její kořeny sahají až do roku 1664: Sir Francis Child tehdy spojil své síly s Robertem Blanchardem a založili spolu zlatnictví</strong>. Po smrti kolegy převzal Child nad podnikem kontrolu a nabízel natolik kvalitní šperky, že je kupoval dokonce král Vilém III. Oranžský. <strong>V roce 1713 však zemřel i druhý ze zakladatelů a jeho tři synové firmu přeorientovali na bankovnictví.</strong> Údajně také jako první na světě zavedli předtištěnou šekovou knížku, do níž stačilo vyplnit sumu a přidat podpis. Dnes se jedná o poměrně uzavřenou instituci, zaměřenou především na movitou klientelu. </p>

Račte vyplnit šek 

Child & Co.
kde: Velká Británie | založeno: 1664

Nejstarší banka Velké Británie nese název Child & Co. a její kořeny sahají až do roku 1664: Sir Francis Child tehdy spojil své síly s Robertem Blanchardem a založili spolu zlatnictví. Po smrti kolegy převzal Child nad podnikem kontrolu a nabízel natolik kvalitní šperky, že je kupoval dokonce král Vilém III. Oranžský. V roce 1713 však zemřel i druhý ze zakladatelů a jeho tři synové firmu přeorientovali na bankovnictví. Údajně také jako první na světě zavedli předtištěnou šekovou knížku, do níž stačilo vyplnit sumu a přidat podpis. Dnes se jedná o poměrně uzavřenou instituci, zaměřenou především na movitou klientelu. 

<h3>Král nás nezajímá</h3><p><strong>Sveriges Riksbank</strong><br /><strong>kde:</strong> Švédsko | <strong>založeno:</strong> 1668</p><p>Sveriges Riksbank představuje nejstarší centrální banku světa. <strong>V roce 1668 ji zřídila instituce Riksens Ständer, která ve Švédsku disponovala druhou nejvyšší mocí po králi.</strong> Cílem přitom bylo zamezit, aby se panovník pletl do bankovních záležitostí, jelikož se její předchůdkyně Stockholms Banco pod vlivem vladaře zhroutila. Ani Sveriges Riksbank však zcela neodolala běhu dějinných událostí: Když počátkem 21. století zasáhla svět finanční krize, musela nakonec zavřít všechny pobočky a přenést své služby na jiné instituce. Stále sice dohlíží na nakládání se státními financemi, ale o peníze se již stará soukromý sektor. </p>

Král nás nezajímá

Sveriges Riksbank
kde: Švédsko | založeno: 1668

Sveriges Riksbank představuje nejstarší centrální banku světa. V roce 1668 ji zřídila instituce Riksens Ständer, která ve Švédsku disponovala druhou nejvyšší mocí po králi. Cílem přitom bylo zamezit, aby se panovník pletl do bankovních záležitostí, jelikož se její předchůdkyně Stockholms Banco pod vlivem vladaře zhroutila. Ani Sveriges Riksbank však zcela neodolala běhu dějinných událostí: Když počátkem 21. století zasáhla svět finanční krize, musela nakonec zavřít všechny pobočky a přenést své služby na jiné instituce. Stále sice dohlíží na nakládání se státními financemi, ale o peníze se již stará soukromý sektor. 

<h3>Malí, ale bohatí </h3><p><strong>C. Hoare & Co.</strong><br /><strong>kde:</strong> Velká Británie | <strong>založeno:</strong> 1672</p><p>Druhou nejstarší banku Velké Británie založil v roce 1672 <strong>Richard Hoare</strong> a dodnes se jedná o rodinný podnik: V současnosti ho spravuje jedenáctá generace přímých potomků zmíněného sira. <strong>Soukromá instituce se soustředí výhradně na šlechtu a během své existence poskytovala finanční služby například básníkovi Johnu Drydenovi, spisovatelce Jane Austenové či politikovi Samuelu Pepysovi.</strong> Ve třech pobočkách, z nichž dvě se nacházejí v Londýně a jedna v Cambridgi, zaměstnává banka asi 400 lidí. </p>

Malí, ale bohatí 

C. Hoare & Co.
kde: Velká Británie | založeno: 1672

Druhou nejstarší banku Velké Británie založil v roce 1672 Richard Hoare a dodnes se jedná o rodinný podnik: V současnosti ho spravuje jedenáctá generace přímých potomků zmíněného sira. Soukromá instituce se soustředí výhradně na šlechtu a během své existence poskytovala finanční služby například básníkovi Johnu Drydenovi, spisovatelce Jane Austenové či politikovi Samuelu Pepysovi. Ve třech pobočkách, z nichž dvě se nacházejí v Londýně a jedna v Cambridgi, zaměstnává banka asi 400 lidí. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907