Nejstarší prapředek obratlovců připomíná mikroskopický váček bez očí

01.02.2017 - Stanislav Mihulka

Prapředek všech obratlovců měřil sotva milimetr, jeho potomci dnes vládnou světu

Saccorhytus -<p>Předek všech obratlovců zaujme velikými ústy </p>
Saccorhytus -

Předek všech obratlovců zaujme velikými ústy 


Reklama

V Číně nedávno objevili prapředka všech obratlovců, ostnokožců a dalších příbuzných ze skupiny druhoústých. Jmenuje Saccorhytus a žil před 540 miliony let, tedy na počátku kambria a celého období prvohor. Potomci tohoto stvoření dosáhli úctyhodných rozměrů. Samotný Saccorhytus ale měřil sotva milimetr a žil na mořském dně mezi zrnky písku.

TIP: 809 milionů let staří prvoci jsou nejstaršími výrobci minerálních schránek

Pod mikroskopem Saccorhytus vypadá jako váček bez očí a bez řitního otvoru, na kterém je nejvíce nápadný ohromný ústní otvor. Na fosilii jsou ještě patrné kuželovité útvary, které zřejmě představují primitivní žábry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Nature

  • Zdroj fotografií: University of Cambridge/PA WireDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907