Nejvyšší budovu světa by mohl obepnout obří prstenec

05.09.2022 - Martin Reichman

Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa by mohl obepnout obří prstenec. Vznikla by tak nová městská čtvrť 550 metrů nad zemí

<p>Struktura Downtown Circle má podle plánu sestávat z gigantického prstence o obvodu tří kilometrů. <em>(foto: Profimedia/Pictown Architectural Visuals)</em></p>

Struktura Downtown Circle má podle plánu sestávat z gigantického prstence o obvodu tří kilometrů. (foto: Profimedia/Pictown Architectural Visuals)


Reklama

Architektonická kancelář ZNera Space představila futuristický koncept pro nejvyšší budovu světa. Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa má podle plánů architektů obepnout obří kruhová víceúčelová struktura pojmenovaná Downtown Circle.

Pětipatrová struktura připomínající obří prstenec má nabídnout kancelářské, obchodní, kulturní i rezidenční prostory, uspořádané ve dvou samostatných sekcí. Mezi oběma prstenci má vzniknout Skypark – vertikální park a „zelené plíce“ celého komplexu. Celou strukturu má ve výšce 550 metrů nad zemí podpírat pětice masivních podpěr a vzniknout tak má „hyperefektivní městské centrum, koexistující s přírodou.“

TIP: Saúdové plánují liniové superměsto: Má mít 150 pater a měřit 170 kilometrů

I když ZNera Space nezachází do detailů o tom, jak by celá budova fungovala, z představení konceptu je patrné, že návštěvníci by se po Downtown Circle pohybovali pomocí nějakého druhu železničního systému, který je má přepravovat rychlostí až 100 km/h. Blíže nespecifikovaný počet solárních panelů má zvýšit energetickou soběstačnost budovy a plány počítají také se sběrem a následným využitím dešťové vody.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907