Nejzamilovanější místa světa: Kde se odehrávaly největší lásky v dějinách?

22.06.2021 - Judith Krulišová

Snad každý zamilovaný pár má své oblíbené místo, kde je mu nejlépe. A pokud to byl slavný pár, je velká šance, že jej budou následovat desítky a stovky dalších. Oblíbenost některých „poutních míst milenců“ láká až tisícovky návštěvníků. Která místa patří k těm nejromantičtějším?

<h3>Romantický hrad v New Yorku </h3><p>Na zámku <strong>Boldt</strong> by nebylo nic divného, kdyby stál někde poblíž Rýna a pocházel z šestnáctého století. <strong>Nachází se však nedaleko New Yorku na ostrově Heart</strong>. Jak se to stalo? Vše začalo, když chtěl hoteliér a milionář <strong>George Charles Boldt</strong> pro svoji milovanou ženu nechat postavit zámek. Staral se o ni jako o princeznu a tak chtěl, aby se tak i cítila. Zámek měl být největším a nejkrásnějším soukromým sídlem v celé Americe a také důkazem jeho veliké životní lásky. A skutečně! Se svými šesti vznosnými patry vypadal skutečně impozantně. Jenže…</p><p><strong>Když byla stavba v roce 1904 skoro hotová, přikázal Boldt, aby dělníci okamžitě přestali pracovat a všechny je propustil. Jeho žena totiž náhle zemřela a bez ní neměl celý projekt smysl</strong>. On sám už zámek nikdy neviděl a ani na ostrov nikdy nevkročil. Příštích několik desetiletí jej ničilo počasí (a vandalové), než opět ožilo jako oblíbený cíl turistů. <em>(foto: Wikimedia Commons, Clément Bardot, CC BY-SA 3.0)</em></p>

Romantický hrad v New Yorku 

Na zámku Boldt by nebylo nic divného, kdyby stál někde poblíž Rýna a pocházel z šestnáctého století. Nachází se však nedaleko New Yorku na ostrově Heart. Jak se to stalo? Vše začalo, když chtěl hoteliér a milionář George Charles Boldt pro svoji milovanou ženu nechat postavit zámek. Staral se o ni jako o princeznu a tak chtěl, aby se tak i cítila. Zámek měl být největším a nejkrásnějším soukromým sídlem v celé Americe a také důkazem jeho veliké životní lásky. A skutečně! Se svými šesti vznosnými patry vypadal skutečně impozantně. Jenže…

Když byla stavba v roce 1904 skoro hotová, přikázal Boldt, aby dělníci okamžitě přestali pracovat a všechny je propustil. Jeho žena totiž náhle zemřela a bez ní neměl celý projekt smysl. On sám už zámek nikdy neviděl a ani na ostrov nikdy nevkročil. Příštích několik desetiletí jej ničilo počasí (a vandalové), než opět ožilo jako oblíbený cíl turistů. (foto: Wikimedia Commons, Clément Bardot, CC BY-SA 3.0)

<h3>Byl pozdní večer, první máj</h3><p>Krásný hrad <strong>Bezděz</strong> hned u Máchova jezera vždy přitahoval návštěvníky nejen svým impozantním vzhledem, ale i tajemnou atmosférou. Řada umělců zde našla inspiraci pro své dílo, mezi hlavními například <strong>Karel Hynek Mácha</strong>. Sepsal povídku <em>Večer na Bezdězu</em> a dokonce i své nejslavnější dílo, <em>Máj</em>, se odehrává v blízkosti Máchova jezera. K vidění je i takzvaná Jarmilina skála, kde svůj život ukončila stejnojmenná hrdinka z Máchova Máje. <strong>Krásné jezero, dech beroucí skály, impozantní hrad a tajemné lesy tvoří dohromady velmi romantickou atmosféru. Navíc v blízkosti hradu údajně zakopali svůj poklad mniši-cisterciáci</strong>, což pro mnohé návštěvníky dělá město ještě zajímavějším. <em>(foto: Wikimedia Commons, Jan Sovka, CC BY-SA 3.0)  </em></p>

Byl pozdní večer, první máj

Krásný hrad Bezděz hned u Máchova jezera vždy přitahoval návštěvníky nejen svým impozantním vzhledem, ale i tajemnou atmosférou. Řada umělců zde našla inspiraci pro své dílo, mezi hlavními například Karel Hynek Mácha. Sepsal povídku Večer na Bezdězu a dokonce i své nejslavnější dílo, Máj, se odehrává v blízkosti Máchova jezera. K vidění je i takzvaná Jarmilina skála, kde svůj život ukončila stejnojmenná hrdinka z Máchova Máje. Krásné jezero, dech beroucí skály, impozantní hrad a tajemné lesy tvoří dohromady velmi romantickou atmosféru. Navíc v blízkosti hradu údajně zakopali svůj poklad mniši-cisterciáci, což pro mnohé návštěvníky dělá město ještě zajímavějším. (foto: Wikimedia Commons, Jan Sovka, CC BY-SA 3.0)  

<h3>Juliina hrobka v italské Veroně</h3><p>Juliin dům a pověstný balkón, kde došlo k prvním schůzkám a prvním nesmělým polibkům nedospělých milenců patří k nejnavštěvovanějším místům „shakespearovské“ Verony. <strong>A ani příliš nezáleží na tom, že dotyčný tolik obdivovaný balkon nechalo město vystavět až před sto lety a to jen kvůli turistům</strong>. Podobně lákavá je i bazilika San Zeno Maggiore, kde měl údajně proběhnout tajný svatební obřad, žádné hmotné důkazy však nejsou. </p><p>Pomyslnou triádu doplňuje, jak jinak, hrob nešťastné Julie, nacházející se poblíž kláštera kapucínů. Shakespearovi čtenáři lačnící po celém příběhu i s jeho tragickými detaily se ale do kláštera neustále vraceli. Dokonce i Napoleonova manželka, <strong>Maria Luisa</strong>, místo navštívila a z odštěpku sarkofágu si nechala udělat šperk. <strong>Ani současným turistům příliš nevadí, že toto místo nechal upravit až v roce 1937 ředitel veronského muzea, protože nechtěl zklamat romantické představy turistů</strong>. Opravdoví romantici se mohou v rozvalinách kláštera nechat i oddat! <em>(foto: Flickr, Iain Cameron, CC BY 2.0 + Wikimedia Commons, Sailko, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Juliina hrobka v italské Veroně

Juliin dům a pověstný balkón, kde došlo k prvním schůzkám a prvním nesmělým polibkům nedospělých milenců patří k nejnavštěvovanějším místům „shakespearovské“ Verony. A ani příliš nezáleží na tom, že dotyčný tolik obdivovaný balkon nechalo město vystavět až před sto lety a to jen kvůli turistům. Podobně lákavá je i bazilika San Zeno Maggiore, kde měl údajně proběhnout tajný svatební obřad, žádné hmotné důkazy však nejsou. 

Pomyslnou triádu doplňuje, jak jinak, hrob nešťastné Julie, nacházející se poblíž kláštera kapucínů. Shakespearovi čtenáři lačnící po celém příběhu i s jeho tragickými detaily se ale do kláštera neustále vraceli. Dokonce i Napoleonova manželka, Maria Luisa, místo navštívila a z odštěpku sarkofágu si nechala udělat šperk. Ani současným turistům příliš nevadí, že toto místo nechal upravit až v roce 1937 ředitel veronského muzea, protože nechtěl zklamat romantické představy turistů. Opravdoví romantici se mohou v rozvalinách kláštera nechat i oddat! (foto: Flickr, Iain Cameron, CC BY 2.0 + Wikimedia Commons, Sailko, CC BY-SA 4.0)

<h3>Letohrádek Hvězda</h3><p>Sedm kilometrů západně od centra Prahy se nachází nevelká, ale architektonicky zajímavá budova. Má půdorys šesticípé hvězdy a dvě patra – a s bohatou vnitřní výzdobou je opravdovým unikátem českého renesančního umění. Okolní loveckou oboru založil český král <strong>Ferdinand I.</strong>, samotný letohrádek si vymyslel až jeho mladší stejnojmenný syn. <strong>Jeho hlavní účel bylo poskytnout panstvu útočiště odpočinek během lovu. Byl ale ideální také pro romantické chvíle pro Ferdinanda a jeho ženu Filipínu Weslerovou</strong> – a jím zůstal i pro všechny ostatní návštěvníky až do současnosti. Dnes patří letohrádek na seznam národních kulturních památek. Kromě jiného je zde muzeum bitvy na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko. <em>(foto: Wikimedia Commons, Cheva, CC0)</em></p>

Letohrádek Hvězda

Sedm kilometrů západně od centra Prahy se nachází nevelká, ale architektonicky zajímavá budova. Má půdorys šesticípé hvězdy a dvě patra – a s bohatou vnitřní výzdobou je opravdovým unikátem českého renesančního umění. Okolní loveckou oboru založil český král Ferdinand I., samotný letohrádek si vymyslel až jeho mladší stejnojmenný syn. Jeho hlavní účel bylo poskytnout panstvu útočiště odpočinek během lovu. Byl ale ideální také pro romantické chvíle pro Ferdinanda a jeho ženu Filipínu Weslerovou – a jím zůstal i pro všechny ostatní návštěvníky až do současnosti. Dnes patří letohrádek na seznam národních kulturních památek. Kromě jiného je zde muzeum bitvy na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko. (foto: Wikimedia Commons, Cheva, CC0)

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907