Reklama


Nelichotivá bilance: Česko patří mezi nejrasističtější země Evropy

09.05.2017 - Martin Reichman

Studie Harvardovy univerzity ukazuje, že Česko patří mezi nejrasističtější země Evropy

Manekýn Alpha Dia -<p>Manekýn Alpha Dia, který se objevil v českém reklamním letáku obchodního řetězce Lidl, vyvolal v Česku vlnu rasistických komentářů.</p>
Manekýn Alpha Dia -

Manekýn Alpha Dia, který se objevil v českém reklamním letáku obchodního řetězce Lidl, vyvolal v Česku vlnu rasistických komentářů.


Reklama

Při pohledu na lidskou tvář si rychle vytváříme prvotní postoj – někdo je nám zkrátka od pohledu sympatičtější, jiný méně. Tento náš prvotní postoj, který vědci označují za „implicitní asociaci“, se poté může měnit na základě našich dalších zkušeností s konkrétním člověkem či skupinou lidí. Zmíněného fenoménu se rozhodli využít vědci z Harvardovy univerzity – v letech 2002 až 2015 postupně sbírali data z jednoduchého vizuálního testu – respondenti měli v internetové aplikaci přiřazovat různým tvářím slova „dobrý“, „hezký“, „zlý“ a „špatný“. Důležité nebylo jen samotné hodnocení, ale rychlost „hlasování“.

Dobří a špatní lidé

Celkově se testu zúčastnilo více než 288 tisíc Evropanů – vizualizovaná výstupní data zpracovaná Tomem Staffordem z University of Sheffield obsahují jejich část – konkrétně odpovědi od 143 715 respondentů. Ve zveřejněných výsledcích chybí hodnocení Ruska.

TIP: Světový žebříček velkorysosti: Češi patří mezi nejméně štědrý národ na světě

Závěry této studie podle vědců ukazují, že Evropa není rasisticky neutrální – ve všech zemích respondenti častěji a rychleji přiřazovali negativní hodnocení lidem tmavé pleti než lidem se světlou pletí. Mediánové skóre celé Evropy je 0,374 bodu (přibližně stejné skóre má například Francie). Nejhůře v tomto srovnání vychází respondenti z etnicky poměrně homogenní České republiky, následovaní respondenty z Litvy, Běloruska a Ukrajiny.

Nejméně rasových předsudků mají podle studie lidé na Balkáně – konkrétně v Srbsku, Slovinsku, Bosně a v Chorvatsku. Výsledky Srbska a Slovinska ale mohou být do značné míry ovlivněny i výrazně podprůměrným počtem respondentů z těchto zemí. Ze zemí západní Evropy dosáhli nejlepšího skóre lidé z Irska, multikulturní Velké Británie, Norska, Rakouska a Švédska.

Střípek nelichotivého obrazu

Přestože je výsledek českých respondentů nelichotivý, sám Stafford varuje před jeho přílišným zobecňováním – zatímco britských respondentů bylo více než 50 tisíc, Čechů se zapojila jen necelá tisícovka (medián studie byl 1427 respondentů). Povaha sběru dat a výsledné srovnání také neumožňuje komplexní posouzení postojů v jednotlivých zemích. Přístup k menšinám a etnikům je podle Stafforda složitější a vícevrstvý. Ani v dalších ohledech nelze hovořit o reprezentativním sociologickém vzorku – respondenti se s velkou pravděpodobností rekrutovali z řad internetově protřelejších uživatelů se znalostí angličtiny. 

Skutečnost, že má Česká republika problém s rasismem, ale dokládá i dva roky starý průzkum, který během vrcholící uprchlické krize zpracovala Evropská komise. I v něm totiž Češi naprosto propadli v toleranci k minoritám a sexuálním menšinám.

  • Zdroj textu: The Conversation, equineteurope.org
  • Zdroj fotografií: Profimedia, University of Sheffield

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrazivá katastrofa  

O konci dinosaurů a jejich současníků po dopadu obří planetky na Zemi máme již mnoho důkazů. Také loni spatřilo světlo světa několik vědeckých prací, jež se zajímavému fenoménu věnují. S využitím zpřesněných počítačových modelů pro množství vyvržené hmoty po nárazu tělesa a následný vývoj klimatu vědci například zjistili, že se průměrná globální teplota snížila o neuvěřitelných 26 °C, a to na 3–16 let. Teplomilní dinosauři a mnozí jejich pozemští souputníci tak jednoduše nemohli přežít. Do atmosféry se také dostalo ohromné množství plynů – podle zatím nejpřesnějších odhadů asi 325 gigatun síry a 425 gigatun oxidu uhličitého – a celkově měla exploze energii výbuchu 300 milionů atomových bomb. Saze a prach pak zatemnily oblohu na celé měsíce či roky.

Zajímavosti

Dnešní trendy odkazují k praktičnosti a minimalismu ve zdobení

Historie
Vesmír

Nově nalezený chameleon z Madagaskaru

Věda

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907