Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Kontroverzní bojovník Daniel Gonda

27.09.2016 - Martin Vitko

Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila


Reklama

Vojenská kariéra absolventa akademie v Hranicích na Moravě Daniela Gondy (1909–1944) se zánikem první republiky neskončila. V rámci armády samostatného slovenského státu se stal důstojníkem jezdectva. Třikrát byl nasazen na východní frontě a účastnil se i působení slovenského vojska v Itálii. Po návratu domů se stal v roce 1944 velitelem posádky v Humenném.

Kontroverzní partyzán

V tomto období se zapojil do spolupráce s příslušníky ilegální Komunistické strany Slovenska a podporoval vznikající partyzánskou skupinu Pugačov. Neunikl však odhalení a v červnu 1944 byl v Bratislavě uvězněn. Díky falešnému lékařskému posudku byl převezen do vojenské nemocnice v Ružomberku, kde ho zastihlo i vypuknutí povstání.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


V hodnosti stotníka vytvořil z dostupných vojáků povstaleckou jednotku, která má na svědomí kontroverzní čin – vyrabování obce Ľubochňa a zlikvidování skupiny 20 Němců, kteří tvořili strážní oddíl tamního německého dětského tábora.

Následné rozkazy povstaleckého velení o zabezpečení obrany horního Pováží neplnil důsledně, což mělo za následek ústup povstalců až do Ľubochňanské doliny. Za tuto lehkovážnost ho velení 1. čs. armády na Slovensku nařídilo zatknout a postavit před válečný soud. Dne 13. září 1944 se ale během cesty na svůj štáb dostal do nepřátelské kulometné palby a utrpěl vážná zranění, kterým nakonec podlehl. Některé zdroje udávají, že se vydal německé koloně v ústrety namol opilý.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: forum.valka.czDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907