Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila
Vojenská kariéra absolventa akademie v Hranicích na Moravě Daniela Gondy (1909–1944) se zánikem první republiky neskončila. V rámci armády samostatného slovenského státu se stal důstojníkem jezdectva. Třikrát byl nasazen na východní frontě a účastnil se i působení slovenského vojska v Itálii. Po návratu domů se stal v roce 1944 velitelem posádky v Humenném.
V tomto období se zapojil do spolupráce s příslušníky ilegální Komunistické strany Slovenska a podporoval vznikající partyzánskou skupinu Pugačov. Neunikl však odhalení a v červnu 1944 byl v Bratislavě uvězněn. Díky falešnému lékařskému posudku byl převezen do vojenské nemocnice v Ružomberku, kde ho zastihlo i vypuknutí povstání.
Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP
Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)
Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)
Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)
Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)
Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)
Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)
Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)
V hodnosti stotníka vytvořil z dostupných vojáků povstaleckou jednotku, která má na svědomí kontroverzní čin – vyrabování obce Ľubochňa a zlikvidování skupiny 20 Němců, kteří tvořili strážní oddíl tamního německého dětského tábora.
Následné rozkazy povstaleckého velení o zabezpečení obrany horního Pováží neplnil důsledně, což mělo za následek ústup povstalců až do Ľubochňanské doliny. Za tuto lehkovážnost ho velení 1. čs. armády na Slovensku nařídilo zatknout a postavit před válečný soud. Dne 13. září 1944 se ale během cesty na svůj štáb dostal do nepřátelské kulometné palby a utrpěl vážná zranění, kterým nakonec podlehl. Některé zdroje udávají, že se vydal německé koloně v ústrety namol opilý.
Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)