Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Kontroverzní bojovník Daniel Gonda

27.09.2016 - Martin Vitko

Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila


Reklama

Vojenská kariéra absolventa akademie v Hranicích na Moravě Daniela Gondy (1909–1944) se zánikem první republiky neskončila. V rámci armády samostatného slovenského státu se stal důstojníkem jezdectva. Třikrát byl nasazen na východní frontě a účastnil se i působení slovenského vojska v Itálii. Po návratu domů se stal v roce 1944 velitelem posádky v Humenném.

Kontroverzní partyzán

V tomto období se zapojil do spolupráce s příslušníky ilegální Komunistické strany Slovenska a podporoval vznikající partyzánskou skupinu Pugačov. Neunikl však odhalení a v červnu 1944 byl v Bratislavě uvězněn. Díky falešnému lékařskému posudku byl převezen do vojenské nemocnice v Ružomberku, kde ho zastihlo i vypuknutí povstání.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


V hodnosti stotníka vytvořil z dostupných vojáků povstaleckou jednotku, která má na svědomí kontroverzní čin – vyrabování obce Ľubochňa a zlikvidování skupiny 20 Němců, kteří tvořili strážní oddíl tamního německého dětského tábora.

Následné rozkazy povstaleckého velení o zabezpečení obrany horního Pováží neplnil důsledně, což mělo za následek ústup povstalců až do Ľubochňanské doliny. Za tuto lehkovážnost ho velení 1. čs. armády na Slovensku nařídilo zatknout a postavit před válečný soud. Dne 13. září 1944 se ale během cesty na svůj štáb dostal do nepřátelské kulometné palby a utrpěl vážná zranění, kterým nakonec podlehl. Některé zdroje udávají, že se vydal německé koloně v ústrety namol opilý.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: forum.valka.cz

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907