Nerozluštitelný šifrovací program: Kód Navajo skutečně existoval

18.03.2021 - Olga Nivnická

Teprve v osmdesátých letech 20. století udělil americký prezident válečná vyznamenání indiánům z kmenů Mohawků, Komančů, Navajů, Čerokijů či Assiniboinů, kteří se podíleli na tajném vládním šifrovacím programu

<p>Anglie, červen 1944 – dva američtí výsadkáři si navzájem vytvářejí „indiánský make-up“.</p>

Anglie, červen 1944 – dva američtí výsadkáři si navzájem vytvářejí „indiánský make-up“.


Reklama

Ke kódování vojenských zpráv využívala americká armáda kolem pěti stovek speciálně vycvičených severoamerických indiánů už za 1. světové války a pokračovala v tom ve 2. světové i během první války v Koreji. Nepřítel totiž šifru nikdy nerozluštil! 

Například Hitler se o této „tajné zbrani“ sice dozvěděl a už před vypuknutím války vyslal do Států skupinku lingvistů, ale nebylo mu to nic platné. Indiánských dialektů v té době existovalo obrovské množství, a tak se špioni vrátili bez větších výsledků. 

TIP: „Nepokořitelná“ Enigma: K prolomení nerozluštitelné šifry pomohla náhoda

„Indiánské“ rádiové či telegrafické zprávy se nejvíce uplatnily během tichomořských operací, v Evropě se čtrnáct komančských šifrantů objevilo pouze během invaze do Normandie v roce 1944.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907