Netopýří lidé na Měsíci: Jeden z nejzábavnějších hoaxů vznikl v roce 1835

01.07.2021 - Nikol Patíková

Hoaxy a nejrůznější fake news rozhodně nejsou vynálezem poslední doby. Názorným příkladem, kam až může zajít slepá víra v média, se stal jeden z největších a dlužno dodat i nejzábavnějších podvrhů v dějinách populární vědy…

<p>Astronomové prý pozorovali, jak Měsíčňané vyrábějí umělecké předměty a koupou se v jezeře. Měsíční fauna a flóra měly být neobyčejně pestré – a nápadně se podobat té pozemské. Lunární lidé měli žít jako pozemšťané, navíc však mohli díky křídlům létat.</p>

Astronomové prý pozorovali, jak Měsíčňané vyrábějí umělecké předměty a koupou se v jezeře. Měsíční fauna a flóra měly být neobyčejně pestré – a nápadně se podobat té pozemské. Lunární lidé měli žít jako pozemšťané, navíc však mohli díky křídlům létat.


Reklama

Na podvodné hoaxy jsme si postupně zvykli: Internet nezřídka zaplaví nějaká fascinující zpráva, jež se nakonec ukáže jako účelově vymyšlená. Velký měsíční „hoax“ se však zrodil už v roce 1835, kdy Richard Adams Locke napsal do newyorských novin The Sun sérii článků o pozorování mimozemské aktivity na Měsíci. A aby textům dodal na důvěryhodnosti, vydával je za popis objevů tehdejšího významného astronoma Johna Hershela

TIP: Šílené fikce, kterým lidé uvěřili: Vyhynutí blondýnek a kampaň proti zvířecí nahotě

Badatel prý svůj teleskop vylepšil tím, že k němu připojil mikroskop, načež mohl sledovat dění na zemském průvodci: Na jeho povrchu následně spatřil pyramidy z krystalů, vegetaci, lesy, bizony i jednorožce. Tamní obyvatelé pak měli představovat velmi inteligentní, člověku podobné netopýří tvory. Samozřejmě šlo o satiru, ale řada lidí uvěřila – zvlášť když se k článkům přihlásil sám Hershel, jemuž připadaly nadmíru zábavné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907