Šílené fikce, kterým lidé uvěřili: Vyhynutí blondýnek a kampaň proti zvířecí nahotě

29.08.2017 - Kamila Hamalčíková

Kolikrát jste naletěli na falešnou nebo poplašnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod či kanadský žertík? Nejste v tom sami - jak se zdá, svět je plný důvěřivců

Kampaň za oblékání zvířat -<p>Kdo venčí nahého pudla, ničí morálku, tvrdili členové hnutí proti zvířecímu nudismu.</p>
Kampaň za oblékání zvířat -

Kdo venčí nahého pudla, ničí morálku, tvrdili členové hnutí proti zvířecímu nudismu.


Reklama

Zachraňovat deštné pralesy může být nuda. Při zachraňování velryb se zase moc nadřete. Medvědi vám za snahu taky nikdy nepoděkují. Naštěstí jsou novým ohroženým druhem i blondýnky.

Dinosauří osud blondýnek

V roce 2002 zveřejnila Světová zdravotnická organizace šokující studii, která zjistila, že do dvě stě let vyhynou všechny nositelky přirozeně plavých vlasů. Poslední blondýnka se narodí kolem roku 2200 ve Finsku. V minulosti si muži jako své partnerky častěji vybírali právě blonďaté krasavice, takže recesivní gen zodpovědný za světlý odstín vlasů mohl přežít. Dnes ale muže matou umělé barvy vlasů a navíc zvýšená migrace obyvatelstva podporuje vítězství dominantních genů pro tmavé vlasy.

TIP: Božská mutace: Světlé vlasy jsou výsledkem genetického defektu

Renomované televize i deníky rozšířily tento hoax, i když žádná taková studie nikdy neexistovala. Ale rozhodně nebyly první, podobná zpráva kolovala v novinách již v roce 1865 a v různých intervalech se znovu objevovala až dodnes.

Hoax vyprovokoval vznik vážně i nevážně míněných plánů, jak blondýnky zachránit. Záchranné plány počítají s účastí mužských dobrovolníků, kteří budou vybráni na základě několika kritérií. Kromě světlé barvy vlasů sem patří výše příjmů, fyzická přitažlivost, věk a druh automobilu, který vybraný dobrovolník vlastní.

Zakryjte zvířatům genitálie

Moto amerického Hnutí proti obscénnosti nahých zvířat (SINA) znělo takto: Nahatý kůň je neslušný kůň. SINA (The Society for Indecency to Naked Animals) sice znamená Hnutí za obscénnost nahých zvířat místo proti, ale drobná chyba v názvu jeho příznivce nikdy neodradila. Členové hnutí žádali ošatit každé zvíře, od koček a psů po krávy i velryby, aby pohled na jejich přirození nezpůsoboval úpadek morálky ve společnosti

Hnutí založil komik Alan Abel v roce 1959, který se snažil poukázat na přehnané moralizování. Najal si i herce Bucka Henryho, aby předstíral prezidenta hnutí. Ovšem ani jeden z nich nepředvídal, že mnoho lidí vezme boj proti zvířecí nahotě opravdu vážně.

Až do svého odhalení o tři roky později v televizním pořadu hnutí nabíralo aktivní členy, kteří pořádali pochody proti zvířecímu nudismu a rozdávali lidem, kteří venčili bez ostychu své nahé zvířecí miláčky na ulici, letákové výzvy, aby s tímto „pobuřujícím“ jednáním přestali.

Jedna žena se pro myšlenku hnutí nadchla natolik, že chtěla darovat čtyřicet tisíc dolarů na podporu aktivit hnutí. Abel tuto nabídku samozřejmě musel odmítnout. Dokonce i po svém odhalení neztratilo hnutí některé své příznivce, kteří se o hoaxu z televize nedozvěděli. Ještě několik let poté odebírali časopis, který je informoval o novinkách v boji za slušnost ve světě zvířat a dodával jim tipy, jak ušít ideální spodní prádlo pro zvířata.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: The Museum of Hoaxes

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907