Šílené fikce, kterým lidé uvěřili: Microsoft koupil církev a opilý žralokobijec

22.08.2017 - Kamila Hamalčíková

Kolikrát jste naletěli na falešnou nebo poplašnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod či kanadský žertík? Nejste v tom sami - jak se zdá, svět je plný důvěřivců

<p>Svátost online - Zpověď, rozhřešení i zkrácení doby v očistci získáte z pohodlí svého domova.</p>

Svátost online - Zpověď, rozhřešení i zkrácení doby v očistci získáte z pohodlí svého domova.


Reklama

Hoax je anglický výraz označující záměrně vytvořenou lež, která má na první pohled působit pravdivě a věrohodně. Mnohdy jsou taková tvrzení podpořena výroky vědců nebo jiných autorit. Od různých pověstí, pověr či městských legend, které mohou jejich tvůrci rozšiřovat v dobré víře, je odlišuje právě vědomé překrucování faktů. 

Nebeský software 

Microsoft koupil římskou katolickou církev. Církev obdržela neznámý počet akcií společnosti Microsoft a nyní patří Billu Gatesovi, který věří, že náboženství je rozvíjející se trh se slibnou budoucností. Papež se stane místopředsedou pro oddělení náboženského softwaru. Díky společným zdrojům počítačového giganta a katolické církve bude víra přístupnější a zábavnější pro širší okruh lidí. Svátost bude dostupná online, takže se budete moci vyzpovídat a dostat rozhřešení na internetu! 

Tyto informace přinesla údajná tisková zpráva z Vatikánu v roce 1994, která týden kolovala internetem. Přestože šlo o parodii, mnoho lidí jí uvěřilo a zákaznická linka Microsoftu vyzváněla v jednom kuse. Proto se zástupci společnosti rozhodli vydat oficiální stanovisko, ve kterém popřeli pravdivost tohoto příběhu. 

Autoři hoaxu nebyli nikdy odhaleni, ale vešli do dějin, protože tento hoax byl prvním, který byl rozšířen po internetu a zasáhl masové publikum. Medializace senzační koupě katolické církve uškodila ziskům konkurenční firmy IBM. Proto za pár dnů přišel protiútok. Nový hoax tvrdil, že IBM koupila episkopální církev (americkou odnož anglikánské církve).

Opilý žralokobijec

V následujícím hrdinském příběhu z roku 2010 vystupuje odporná stvůra a odvážný zachránce, tedy žralok ohrožující turisty podél pobřeží v Egyptě a namol opilý Srb Dragan Stevič. Podle slov svých přátel srbský zachránce pouze požádal kamarády, ať mu podrží pivo, a skočil ze skokanského můstku do moře. Zde dopadl přímo na žraločí hlavu, a okamžitě tak hrozivého predátora skolil. Hrdina skončil v nemocnici. Nikoliv kvůli zranění po střetu se žralokem, ale kvůli otravě alkoholem.

Egyptští úředníci zhltli hoax i s navijákem a neoficiálně mluvili dokonce o zmaření podvratné akce Mossadu, izraelské bezpečnostní služby, která měla záměrně navyšovat počet žraloků ve vodách poblíž Egypta, aby ohrozila turistický ruch v zemi.

TIP: Mýty všedního dne: Znáte nejčastější hoaxy kolující po síti?

Ve skutečnosti makedonská média přejala zprávu ze srbských satirických novin, aniž by pochopila, že se jedná o žert. Pravdivost hoaxu podporovala fotka zabitého žraloka. Od makedonských novinářů putoval příběh bez dalšího ověřování do celého světa. Až se ozvali lidé z blogu o plážích v Severní Karolíně, kteří poznali nejen ukradenou fotografii, ale také druh žraloka. Jednalo se totiž o žraloka velikého, který se živí pouze planktonem a drobnými rybami.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: The Museum of Hoaxes

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907