Netradiční architektura: Příroda pod střechou

14.06.2017 - redakce 100+1

Život pod kopulí -<p>Zatímco přímo pod kopulí je tepleji, v obytné části stavby panuje stabilní a příjemné klima.</p>
Život pod kopulí -

Zatímco přímo pod kopulí je tepleji, v obytné části stavby panuje stabilní a příjemné klima.


Reklama

Ne každé netradiční bydlení musí být extrémně nákladné a okázalé. Dům Benjamina a Ingrid Hjertefolgerových, nacházející se na norském ostrově Sandhornoya, odděluje od okolí skleněná „střecha“. Masivní polokouli si manželé vybrali proto, že chtějí být co nejblíž přírodě. Zároveň jsou oba vegetariáni, tudíž si pod průhledným poklopem, který funguje jako skleník, dovedou vypěstovat vlastní plodiny a žít zčásti nezávisle na vnějším světě. 

Zatímco přímo pod kopulí je tepleji, v obytné části stavby panuje stabilní a příjemné klima. Do obydlí totiž vede důmyslný systém potrubí, který z venku přivádí čerstvý vzduch, jenž se podle potřeby ochlazuje či ohřívá díky konstantní teplotě půdy. Otevřený výhled do krajiny je prý kromě toho k nezaplacení. „Často tu prší nebo fouká silný vítr, a návraty domů do prosklené kopule jsou proto velmi příjemné. I když jste pod střechou, stále máte pocit, jako byste byli venku. V podstatě můžete stát uprostřed deště a být suší. Kapky stékající po skle jsou navíc naprosto kouzelné,“ pochvaluje si bydlení Ingrid.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Barcroft TV

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907