Netradiční biotechnologie: Stanou se příští rok mezi stavaři hitem biocihly?

20.06.2016 - Stanislav Mihulka

Co zkusit cihly nevypalovat, ale vyrábět je z písku a bakterií?


Reklama

BioMason je startup ze Severní Karolíny, který by rád spustil revoluci ve stavebních materiálech. Pracují na biotechnologii, která by mohla razantně omezit emise uhlíku ve stavebnictví.

Dělají biocihly, které nevypalují, ale nechávají je „růst“. Jsou totiž z písku a bakterií. Podle všeho nalezli mezeru na trhu, kterou teď vyplňují. Kdyby se všechny cihly vyráběly tímto způsobem ušetřilo by to každoročně 800 milionů tun uhlíkových emisí.

TIP: Světélkující bakterie mořských hlavonožců by mohly rozsvítit noční ulice

Společnost BioMason provozuje zkušební továrnu v severokarolínském Durhamu, která produkuje 1.500 biocihel za týden. Ambice BioMason jsou ale mnohem větší. Chtějí otřást celým průmyslem stavebních materiálů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Clean Technica

  • Zdroj fotografií: BioMason

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907