Nevěrnice Anna: Krále Vladislava podváděla se dvěma muži zároveň

Zatímco první manželka a dědička polského trůnu Hedvika z Anjou nechtěla svého litevského manžela Vladislava II. Jagella pustit do ložnice, jeho druhá žena Anna tam měla stále plno. Málokdy se však jednalo o královského chotě.

11.07.2020 - Marián ŠimkuličPo smrti Hedviky z Anjou se začal královský stolec pod Vladislavem II. Jegellem poněkud otřásat. Dosud panoval jako manžel polské královny. Ale co po její smrti? Má vůbec nárok na trůn? Hledala se nová královna. Kandidátkou se stala dvacetiletá Anna Celjská, sirotek a jediné dítě Viléma Celjského a Anny, dcery krále Kazimíra III. Velikého.

Problém ale nastal, když se objevila na královském dvoře. Vladislav měl reference o jejím vzhledu od svých rádců a z podobenky. Avšak to, co viděl, mu vyrazilo dech. Odnesli to rádcové a ze svatby sešlo. Po osmi měsících si však padesátiletý král uvědomil, že byť Anna nepatří ke krasavicím, svatba s ní mu pojistí královský post. To rozhodlo.

Prostopášná ošklivka Anna

Mýlil by se však ten, kdo by si myslel, že s ošklivou ženou nejsou žádné problémy. Král byl stále na cestách, ve Wawelu trávil málo času. Anna byla několikrát obviněna z cizoložství. Už krátce po svatbě měla dokonce udržovat poměr se dvěma rytíři naráz! Důkaz? Zničená postel a propadlá podlaha v ložnici. Někteří tvrdili, že ctihodné zdi wawelského zámku se už nemohly dívat na to, co královna provádí. 

Když po pěti letech manželství Anna otěhotněla, vypukl skandál. Našli se rádcové, kteří královi tlumočili, že manželka je mu už roky nevěrná. A tak nechal Vladislav II. uvěznit rytíře Jakuba z Kobylan. Ten na zámku ve Lvově strávil v poutech další tři roky.

Jiný z údajných milenců - rytíř Mikolaj Chrzastowski raději dobrovolně odešel do vyhnanství. Povídalo se také o tom, že Anna se spustila s arcibiskupem Mikolajem Kurowskim. Zda se tak stalo, není známo, jelikož důstojník, který měl králi podat svědectví, při cestě na hrad náhle zeslábl, spadl z koně a vydechl naposledy.

TIP: Neúspěšné manželství: Proč nepustila Hedvika Vladislava Jagella do ložnice?

Ani novorozená dcera Hedvika se vzhledem ke královým pochybnostem o svém otcovství netěšila jeho přízni. A tak, když královna Anna v březnu 1416 zemřela, bylo jen otázkou času, kdy si Vladislav najde další manželku...  


Další články v sekci