Nevěrnice Anna: Krále Vladislava podváděla se dvěma muži zároveň

11.07.2020 - Marián Šimkulič

Zatímco první manželka a dědička polského trůnu Hedvika z Anjou nechtěla svého litevského manžela Vladislava II. Jagella pustit do ložnice, jeho druhá žena Anna tam měla stále plno. Málokdy se však jednalo o královského chotě.

<p>Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.</p>

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.


Reklama

Po smrti Hedviky z Anjou se začal královský stolec pod Vladislavem II. Jegellem poněkud otřásat. Dosud panoval jako manžel polské královny. Ale co po její smrti? Má vůbec nárok na trůn? Hledala se nová královna. Kandidátkou se stala dvacetiletá Anna Celjská, sirotek a jediné dítě Viléma Celjského a Anny, dcery krále Kazimíra III. Velikého.

Problém ale nastal, když se objevila na královském dvoře. Vladislav měl reference o jejím vzhledu od svých rádců a z podobenky. Avšak to, co viděl, mu vyrazilo dech. Odnesli to rádcové a ze svatby sešlo. Po osmi měsících si však padesátiletý král uvědomil, že byť Anna nepatří ke krasavicím, svatba s ní mu pojistí královský post. To rozhodlo.

Prostopášná ošklivka Anna

Mýlil by se však ten, kdo by si myslel, že s ošklivou ženou nejsou žádné problémy. Král byl stále na cestách, ve Wawelu trávil málo času. Anna byla několikrát obviněna z cizoložství. Už krátce po svatbě měla dokonce udržovat poměr se dvěma rytíři naráz! Důkaz? Zničená postel a propadlá podlaha v ložnici. Někteří tvrdili, že ctihodné zdi wawelského zámku se už nemohly dívat na to, co královna provádí. 

Když po pěti letech manželství Anna otěhotněla, vypukl skandál. Našli se rádcové, kteří královi tlumočili, že manželka je mu už roky nevěrná. A tak nechal Vladislav II. uvěznit rytíře Jakuba z Kobylan. Ten na zámku ve Lvově strávil v poutech další tři roky.

Jiný z údajných milenců - rytíř Mikolaj Chrzastowski raději dobrovolně odešel do vyhnanství. Povídalo se také o tom, že Anna se spustila s arcibiskupem Mikolajem Kurowskim. Zda se tak stalo, není známo, jelikož důstojník, který měl králi podat svědectví, při cestě na hrad náhle zeslábl, spadl z koně a vydechl naposledy.

TIP: Neúspěšné manželství: Proč nepustila Hedvika Vladislava Jagella do ložnice?

Ani novorozená dcera Hedvika se vzhledem ke královým pochybnostem o svém otcovství netěšila jeho přízni. A tak, když královna Anna v březnu 1416 zemřela, bylo jen otázkou času, kdy si Vladislav najde další manželku...  

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907