Nezamýšlený experiment: Internetové výmysly zkazily zuby lidem v Calgary

Podle odborníků nemá fluorování vody vliv na její chuť, ani na duševní zdraví obyvatelstva. Zuby ho ale uvítají

25.02.2016 - Stanislav MihulkaPřidávání fluoridu do vody, takzvané fluorování vody, je prý komplot vlád, které se snaží manipulovat nevědomé občany. Je toho plný internet, tak to musí být pravda. Lékaři sice tvrdí, že přidávání fluoridu do vody má prokazatelně pozitivní vliv na zuby, stejně jako ze zubní pasty s fluoridem, kdo by jim ale věřil?

Příznivý vliv fluoridu v pitné vodě na lidský chrup nyní prokázal jeden velký experiment, se kterým nikdo nepočítal. Ve květnu 2011 totiž přestali fluorovat pitnou vodu v kanadském Calgary.

TIP: Mýty všedního dne: Znáte nejčastější hoaxy kolující po síti?

V Kanadě v současnosti pije fluorovanou vodu méně než polovina obyvatel a milion obyvatel Calgary patří k těm, kdo s tím nedávno přestali. Nedůvěru k fluorování vody přitom vyvolávají především výmysly na internetu.

Vědci Univerzity v Calgary se chopili příležitosti a sledovali, co se bude dít s chrupem obyvatel Calgary. Po pěti letech je jasno. Když v Calgary přestali fluorovat vodu, místním se zdvojnásobil počet kazů oproti obyvatelům Edmontonu, kde s fluorováním pokračovali. Fluorování vody je pro zuby doopravdy přínosné.


Další články v sekci