Nezdravé solení: Příliš velké množství soli v potravě oslabuje buňky imunity

11.05.2021 - Stanislav Mihulka

Pro mnoho z nás je přidání soli do jídla naprosto normální věcí. Obvykle o tom ani nepřemýšlíme. Ale ve skutečnosti bychom měli. Kromě zvýšení krevního tlaku může větší množství soli vážně narušit energetickou rovnováhu v imunitních buňkách a zabránit jim ve správné funkci

<p>Buňky imunity vystavené vysoké koncentraci soli mají málo energie. Jsou „unavené“ a nefungují, jak by měly.</p>

Buňky imunity vystavené vysoké koncentraci soli mají málo energie. Jsou „unavené“ a nefungují, jak by měly.


Reklama

Soli je těžké odolat. Mnohá jídla jsou díky ní chutnější a lidé si proto často se solí dobře rozumějí. Zároveň se ale už delší dobu množí důkazy, podle nichž je přílišné solení spojené s celou řadou zdravotních problémů. Milovníci soli jsou ohroženi například vysokým krevním tlakem, větším rizikem mrtvice a infarktu, osteoporózou, rakovinou žaludku nebo třeba onemocněním ledvin.

Professor Markus Kleinewietfeld z belgické Hasselt University k tomu dodává, že přílišné solení může nepříznivě ovlivnit imunitu, zejména imunitní buňky. Jejich tým už dříve zjistil, že vysoká koncentrace soli v krvi postihuje především monocyty, které mají významné postavení v systému lidské imunity. Vznikají z nich například fagocyty, tedy buňky, které v první linii imunity čelí cizorodým látkám a organismům v lidském těle. 

TIP: Přesolené Česko: Přílišné solení skutečně oslabuje imunitní systém

Badatelé v experimentech zjistili, že když jsou zmíněné buňky imunity několik hodin vystavené vyšší koncentraci soli, vyrábějí méně energie v podobě molekul ATP, které v buňkách slouží jako molekulární palivo. Výroba těchto energetických molekul probíhá v mitochondriích, kde také působí přehnaná koncentrace soli.

„Zasolené“ buňky imunity mají méně molekul ATP, jsou „unavené“, a z takto postižených monocytů vznikají nenormálně vypadající fagocyty, které pak v imunitním systému dělají problémy, od přehnaných zánětů až po autoimunitní onemocnění. O důvod více k pořádné opatrnosti se solením.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907