Něžná Odysseova spása: Sněženky krásné a užitečné

Sněženky rostou v Evropě a Středomoří, zasahují na Blízký východ a Kavkaz. Jde o malý rod, který představuje kolem dvaceti značně podobných druhů. Ty se od sebe liší především velikostí a stavbou listů, méně již tvarem květů

27.12.2019 - Pavel SekerkaBílí poslové jara jsou mírně jedovatí a jejich požití se projevuje průjmem, zvracením a bolestmi břicha. V rostlině obsažený galantamin se dnes používá především ke zpomalení příznaků Alzheimerovy nemoci. Působí také jako protijed proti některým halucinogenům. Zřejmě proto jsou sněženky někdy ztotožňovány s bájnou rostlinou moly, která zachránila Odyssea před jedy čarodějky Kyrké. Sněženka obsahuje také lektin GNA, který se ničí varem. Je jedovatý pro hmyz a proto se uvažuje o využití jeho genu při genových manipulacích. Výsledky jsou však zatím sporné.

Květní stvol vždy nese jeden květ vyrůstající z toulcovitého zelenobílého listenu. Květy sněženek jsou bílé, trojčetné. Vnitřní zeleně lemované okvětní lístky jsou výrazně kratší a vytvářejí korunku; ty vnější jsou delší a volně rozestálé. Právě tento znak odlišuje sněženky od příbuzných bledulí, jejichž okvětní lístky jsou stejné. Plodem bledulí je tobolka. Bílá semena obsahují masíčko, které láká mravence. S jejich pomocí se semena rozšiřují. V zemi mají tyto rostliny cibuli s hladkou slupkou, z níž obvykle vyrůstají dva nebo tři listy.

Sněženky většinou rostou v humózních vlhkých lesích, často v horských údolích. Zároveň jsou i oblíbenými zahradními rostlinami. Vrcholu popularity dosahovaly před druhou světovou válkou, kdy byla v kultuře řada odchylek a hybridů. Svoji renesanci mezi pěstiteli zažívají od devadesátých let minulého století.


Další články v sekci