Něžná Odysseova spása: Sněženky krásné a užitečné

27.12.2019 - Pavel Sekerka

Sněženky rostou v Evropě a Středomoří, zasahují na Blízký východ a Kavkaz. Jde o malý rod, který představuje kolem dvaceti značně podobných druhů. Ty se od sebe liší především velikostí a stavbou listů, méně již tvarem květů

Bílí poslové jara jsou mírně jedovatí a jejich požití se projevuje průjmem, zvracením a bolestmi břicha. V rostlině obsažený galantamin se dnes používá především ke zpomalení příznaků Alzheimerovy nemoci. Působí také jako protijed proti některým halucinogenům. Zřejmě proto jsou sněženky někdy ztotožňovány s bájnou rostlinou moly, která zachránila Odyssea před jedy čarodějky Kyrké. Sněženka obsahuje také lektin GNA, který se ničí varem. Je jedovatý pro hmyz a proto se uvažuje o využití jeho genu při genových manipulacích. Výsledky jsou však zatím sporné.

Květní stvol vždy nese jeden květ vyrůstající z toulcovitého zelenobílého listenu. Květy sněženek jsou bílé, trojčetné. Vnitřní zeleně lemované okvětní lístky jsou výrazně kratší a vytvářejí korunku; ty vnější jsou delší a volně rozestálé. Právě tento znak odlišuje sněženky od příbuzných bledulí, jejichž okvětní lístky jsou stejné. Plodem bledulí je tobolka. Bílá semena obsahují masíčko, které láká mravence. S jejich pomocí se semena rozšiřují. V zemi mají tyto rostliny cibuli s hladkou slupkou, z níž obvykle vyrůstají dva nebo tři listy.

Sněženky většinou rostou v humózních vlhkých lesích, často v horských údolích. Zároveň jsou i oblíbenými zahradními rostlinami. Vrcholu popularity dosahovaly před druhou světovou válkou, kdy byla v kultuře řada odchylek a hybridů. Svoji renesanci mezi pěstiteli zažívají od devadesátých let minulého století.

<h3>Sněženka podsněžník <em>(Galanthus nivalis)</em></h3><p>Sněženka podsněžník je nejznámější sněženkou. V Česku je domácí rostlinou a také se nejčastěji pěstuje na zahradách. Jejích lokalit v přírodě, především kvůli intenzivnímu lesnictví a přeměně listnatých lesů v jehličnaté monokultury, ovšem ubývá. Je jednou z prvních rostlin, které u nás na konci zimy vykvétají v přírodě. Začíná kvést již na konci února a kvete až do března.</p><p><strong>Výška: </strong>25 cm<br /><strong>Doba květu: </strong>únor, březen<br /><strong>Rozšíření: </strong>Roste od Pyrenejí po Turecko a Kavkaz. Do Velké Británie, kde zdomácněla, se dostala nejspíše ve starověku.<br /><strong>Ekologie: </strong>humózní, především lužní lesy a lesy roklin<br /><strong>Status: </strong>CITES, ohrožený druh ČR(C3), červená kniha Ukrajiny</p><p> </p>

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník je nejznámější sněženkou. V Česku je domácí rostlinou a také se nejčastěji pěstuje na zahradách. Jejích lokalit v přírodě, především kvůli intenzivnímu lesnictví a přeměně listnatých lesů v jehličnaté monokultury, ovšem ubývá. Je jednou z prvních rostlin, které u nás na konci zimy vykvétají v přírodě. Začíná kvést již na konci února a kvete až do března.

Výška: 25 cm
Doba květu: únor, březen
Rozšíření: Roste od Pyrenejí po Turecko a Kavkaz. Do Velké Británie, kde zdomácněla, se dostala nejspíše ve starověku.
Ekologie: humózní, především lužní lesy a lesy roklin
Status: CITES, ohrožený druh ČR(C3), červená kniha Ukrajiny

 

<p><strong>Sněženka podsněžník</strong> <em>(Galanthus nivalis)</em>. Její životní cyklus je krátký – dříve než vyroste listí na stromech a vysoké byliny (především kopřivy) v podrostu, listy se v květnu zatáhnou a rostliny přežívají v cibulích až do dalšího jara</p>

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Její životní cyklus je krátký – dříve než vyroste listí na stromech a vysoké byliny (především kopřivy) v podrostu, listy se v květnu zatáhnou a rostliny přežívají v cibulích až do dalšího jara

<h3><em>Galanthus reginae-olgae</em></h3><p>Sněženka podobná našemu domácímu podsněžníku, od nějž se však liší termínem kvetení. <strong>Balkánské rostliny vykvétají na podzim, sicilské během zimy. V době květu jsou listy schované v zemi nebo jen velice krátké.</strong> Listy jsou na horní straně tmavší, na spodní více našedlé než u podsněžníku.</p><p><strong>Výška: </strong>20 cm<br /><strong>Doba květu: </strong>podzim, zima<br /><strong>Rozšíření: </strong>ostrůvkovitě na Balkáně od Černé Hory na jih, Peloponés, Korfu a Sicílie<br /><strong>Ekologie: </strong>Opadavé lesy podél horských potoků ve výšce kolem 1 000 metrů, na Sicílii na skalních výchozech v dubových lesích.<br /><strong>Status: </strong>CITES, IUCN – B2</p>

Galanthus reginae-olgae

Sněženka podobná našemu domácímu podsněžníku, od nějž se však liší termínem kvetení. Balkánské rostliny vykvétají na podzim, sicilské během zimy. V době květu jsou listy schované v zemi nebo jen velice krátké. Listy jsou na horní straně tmavší, na spodní více našedlé než u podsněžníku.

Výška: 20 cm
Doba květu: podzim, zima
Rozšíření: ostrůvkovitě na Balkáně od Černé Hory na jih, Peloponés, Korfu a Sicílie
Ekologie: Opadavé lesy podél horských potoků ve výšce kolem 1 000 metrů, na Sicílii na skalních výchozech v dubových lesích.
Status: CITES, IUCN – B2

<h3><em>Galanthus panjutinii</em></h3><p>Tato sněženka byla objevena teprve v roce 2012. Jméno získala na počest horolezce a přírodovědce Platona Sergejeviče Panjutina (1889–1946). <strong>Od naší domácí sněženky se liší především listy, které jsou světle zelené a široké až 4 cm. Roste jen v pěti lokalitách malého areálu o ploše asi 20 km</strong><strong>²</strong><strong> na hranicích Ruska a Gruzie.</strong> Lokalita nedaleko Soči byla zcela zničena při výstavbě sportovišť zimní olympiády 2014.<br /> <br /><strong>Výška: </strong>25 cm<br /><strong>Doba květu: </strong>březen až červen podle nadmořské výšky<br /><strong>Rozšíření: </strong>Kolchida<br /><strong>Ekologie: </strong>Horské lesy většinou podél potoků v nadmořské výšce 400 – 1 800 metrů.<br /><strong>Status: </strong>CITES, kriticky ohrožený</p>

Galanthus panjutinii

Tato sněženka byla objevena teprve v roce 2012. Jméno získala na počest horolezce a přírodovědce Platona Sergejeviče Panjutina (1889–1946). Od naší domácí sněženky se liší především listy, které jsou světle zelené a široké až 4 cm. Roste jen v pěti lokalitách malého areálu o ploše asi 20 km² na hranicích Ruska a Gruzie. Lokalita nedaleko Soči byla zcela zničena při výstavbě sportovišť zimní olympiády 2014.
 
Výška: 25 cm
Doba květu: březen až červen podle nadmořské výšky
Rozšíření: Kolchida
Ekologie: Horské lesy většinou podél potoků v nadmořské výšce 400 – 1 800 metrů.
Status: CITES, kriticky ohrožený
Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907