Když se mravenci vracejí z nájezdu na termity, tak se postarají i o své raněné
Mravenci druhu Megaponera analis pocházejí ze subsaharské Afriky. Živí se výhradně termity, na které vysílají velké tlupy nájezdníků, tvořené 200 až 500 mravenci.
Větší nájezdníci nejprve prolomí vchod do termitiště, kterým pak vtrhnou dovnitř menší mravenci, jejichž úkolem je pobít a odtáhnout co nejvíce termitů. V termitišti se ale zuřivě brání termití vojáci s velkými kusadly a mnoho mravenců zahyne nebo utrpí vážná zranění.
Němečtí vědci nedávno tyto mravence pozorovali s využitím infrakamer a přitom překvapeně zjistili, že když se tlupa mravenčích nájezdníků vrací domů, tak s sebou bere zraněné. Pokud se zranění mravenci, kteří přišli o nějakou končetinu, vrátí zpět do mraveniště, tak se za pár hodin dají do pořádku natolik, že běhají skoro stejně rychle, jako zcela zdraví mravenci.
TI: Záludní drabčíci se vydávají za mravence a nenápadně je požírají
Péče o zraněné je pro mravence nájezdníky užitečná. Mraveniště nájezdníků jsou díky tomu téměř o třetinu početnější, což jim dává v boji s termity velkou výhodu.
New Scientist, Science Advances
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)