Obraz Noční hlídka si u Rembrandta objednal cech arkebuzníků (střelců z krátkých pušek). Běžným zvykem bylo malovat skupinové portréty jako prostou přehlídku postav a tváří, v níž každý zúčastněný má zhruba stejně významné místo. Rembrandt však namaloval scénu, jak střelci vycházejí z průjezdu budovy a rozptylují se na náměstí.
Hlavní postavou je šlechtic Frans Banningh Cocq. Napůl skrytá tvář vyhlížející za mladým vojákem v přilbě je pravděpodobně Rembrandtův autoportrét. Arkebuzníci zaplatili malíři asi 1600 zlatých, ale s obrazem spokojeni nebyli. Přesto ho mnozí lidé obdivovali už v průběhu 17. století. Původně nebyl obraz pojmenován – Noční hlídka se mu začalo říkat až později díky jeho tmavým stínům vzbuzujícím pocit noční atmosféry, přestože nemá nic společného ani s nocí ani s hlídkou.
Živá historie 11/2008
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)