Noční hlídka v představách Rembrandta van Rijn

07.08.2016 - Redakce Živá historie


Reklama

Obraz Noční hlídka si u Rembrandta objednal cech arkebuzníků (střelců z krátkých pušek). Běžným zvykem bylo malovat skupinové portréty jako prostou přehlídku postav a tváří, v níž každý zúčastněný má zhruba stejně významné místo. Rembrandt však namaloval scénu, jak střelci vycházejí z průjezdu budovy a rozptylují se na náměstí.

Hlavní postavou je šlechtic Frans Banningh Cocq. Napůl skrytá tvář vyhlížející za mladým vojákem v přilbě je pravděpodobně Rembrandtův autoportrét. Arkebuzníci zaplatili malíři asi 1600 zlatých, ale s obrazem spokojeni nebyli. Přesto ho mnozí lidé obdivovali už v průběhu 17. století. Původně nebyl obraz pojmenován – Noční hlídka se mu začalo říkat až později díky jeho tmavým stínům vzbuzujícím pocit noční atmosféry, přestože nemá nic společného ani s nocí ani s hlídkou. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 11/2008

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907