Norský ropný gigant Statoil vyměnil ropné písky za větrnou farmu

30.12.2016 - Stanislav Mihulka

Ropné společnosti jdou s dobou a poohlížejí se po obnovitelných zdrojích energie

Barrow Offshore -<p>Větrné turbíny Barrow Offshore v Irském moři</p>
Barrow Offshore -

Větrné turbíny Barrow Offshore v Irském moři


Reklama

Větrná energie je stále v kurzu. Norský státní ropný gigant Statoil nedávno opustil své záměry investovat v Athabaských ropných píscích kanadské provincie Alberta.

Podle webu CleanTechnica se tak Norové rozhodli bezprostředně poté, co získali kontrakt na stavbu větrné farmy u pobřeží amerického státu New York. Vyměnili ropné písky za vítr.

TIP: Zkrocení větru: V New Yorku vyroste největší větrná farma USA

Společnost Statoil stále těží ropu v Mexickém zálivu a podílí se i na dalších projektech spojených s fosilními palivy. Zároveň si ale velmi cení vítězství v nelehké soutěži o lukrativní kontrakt na větrnou farmu. Ten totiž Norům nabízí možnost vyrábět elektřinu v těsné blízkosti města New York.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Clean Technica

  • Zdroj fotografií: Barrow Offshore / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907