Norský ropný gigant Statoil vyměnil ropné písky za větrnou farmu

30.12.2016 - Stanislav Mihulka

Ropné společnosti jdou s dobou a poohlížejí se po obnovitelných zdrojích energie

Barrow Offshore -<p>Větrné turbíny Barrow Offshore v Irském moři</p>
Barrow Offshore -

Větrné turbíny Barrow Offshore v Irském moři


Reklama

Větrná energie je stále v kurzu. Norský státní ropný gigant Statoil nedávno opustil své záměry investovat v Athabaských ropných píscích kanadské provincie Alberta.

Podle webu CleanTechnica se tak Norové rozhodli bezprostředně poté, co získali kontrakt na stavbu větrné farmy u pobřeží amerického státu New York. Vyměnili ropné písky za vítr.

TIP: Zkrocení větru: V New Yorku vyroste největší větrná farma USA

Společnost Statoil stále těží ropu v Mexickém zálivu a podílí se i na dalších projektech spojených s fosilními palivy. Zároveň si ale velmi cení vítězství v nelehké soutěži o lukrativní kontrakt na větrnou farmu. Ten totiž Norům nabízí možnost vyrábět elektřinu v těsné blízkosti města New York.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Clean Technica

  • Zdroj fotografií: Barrow Offshore / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907