Nová dominanta pro Dubaj: Otáčející se mrakodrap má vyrábět elektřinu

28.01.2021 - Martin Reichman

Turecký architekt Hayri Ataka přišel s futuristickým konceptem otáčejícího se mrakodrapu. Kromě nekonečné vyhlídky má vyrábět i elektřinu…


Reklama

Jedním z důležitých parametrů při stavbě nového mrakodrapu je jeho odolnost vůči větru. Turecké architektonické studio Hayri Atak Architectural Design tuto výzvu pojalo zcela jinak. Jejich mrakodrap Squall Tower tvoří tři obří lopatky, otáčející se díky síle větru kolem pevné středové osy. Otáčení by pak podobně jako u vertikálních větrných turbín mělo generovat elektrickou energii. 

TIP: Nejkrásnější mrakodrapy světa: Vítězem je 632 metry vysoký Shanghai Tower 

Kromě novátorského přístupu k energetické soběstačnosti je Squall Tower zajímavý i z pohledu jeho případných obyvatel – otáčející mrakodrap nabídne neustále měnící se výhled. Nepůjde přitom o žádný kvapík, ze kterého by se při pohledu z okna měla točit hlava. Jednu otočku by měl mrakodrap zvládnout za 48 hodin. Originální koncept je navržen pro Dubaj, nicméně není jasné kdy (a zda vůbec někdy) spatří světlo světa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907