Nová dominanta pro Dubaj: Otáčející se mrakodrap má vyrábět elektřinu

28.01.2021 - Martin Reichman

Turecký architekt Hayri Ataka přišel s futuristickým konceptem otáčejícího se mrakodrapu. Kromě nekonečné vyhlídky má vyrábět i elektřinu…


Reklama

Jedním z důležitých parametrů při stavbě nového mrakodrapu je jeho odolnost vůči větru. Turecké architektonické studio Hayri Atak Architectural Design tuto výzvu pojalo zcela jinak. Jejich mrakodrap Squall Tower tvoří tři obří lopatky, otáčející se díky síle větru kolem pevné středové osy. Otáčení by pak podobně jako u vertikálních větrných turbín mělo generovat elektrickou energii. 

TIP: Nejkrásnější mrakodrapy světa: Vítězem je 632 metry vysoký Shanghai Tower 

Kromě novátorského přístupu k energetické soběstačnosti je Squall Tower zajímavý i z pohledu jeho případných obyvatel – otáčející mrakodrap nabídne neustále měnící se výhled. Nepůjde přitom o žádný kvapík, ze kterého by se při pohledu z okna měla točit hlava. Jednu otočku by měl mrakodrap zvládnout za 48 hodin. Originální koncept je navržen pro Dubaj, nicméně není jasné kdy (a zda vůbec někdy) spatří světlo světa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907