Naděje na dohled: Nová léčba může účinně bojovat proti 99 % kmenů HIV

Vědci se chystají testovat nový typ protilátky, která dokáže bojovat s 99 % kmenů viru HIV. Mohla by fungovat i jako vakcína

25.09.2017 - Stanislav Mihulka



Boj proti zákeřnému viru HIV je sice momentálně mnohem úspěšnější, než tomu bylo ještě před desítkami let, přesto ale představuje zejména v subsaharské a jižní Africe velmi nebezpečného protivníka. Odborníci odhadují, že celosvětově je nakaženo virem HIV okolo 37 milionu lidí, přičemž až 30 % z nich o své nákaze vůbec neví. Ročně zemře v souvislosti s nemocí AIDS okolo milionu lidí.

Zabijácký virus HIV

V dnešní době mají lékaři k dispozici poměrně velké množství léků, které zasahují do množení viru na více úrovních. Léky, na které postupně vzniká odolnost, je pak možno střídat a podstatně tak prodloužit život pacienta. 

HIV virus je ale velmi zákeřný, pokud člověka nakazí, má schopnost se tak rychle měnit, že imunitní systém nakaženého musí neustále vyvíjet nové a nové úsilí k likvidaci viru. Není tajemstvím, že HIV pozitivní člověk se může dále od jiného HIV pozitivního člověka nakazit. Dokonce se může nakazit HIV pozitivní člověk od HIV pozitivního člověka, na kterého virus před časem přenesl. Tím, jak virus rychle mutuje, stává se z něj jakoby jiný organizmus, a tak se může člověk HIV pozitivní nakazit vícekrát za sebou. Prognóza mnohačetné nákazy je samozřejmě horší.

TIP: Zabijácký virus HIV: Kde se zrodilo zlo?

Ve výčtu špatných zpráv ale v posledních letech občas problesknou i zprávy povzbudivé. Nedávný výzkum US National Institutes of Health a společnosti Sanofi přinesl nový typ protilátky, která zasáhne virus HIV hned na třech různých místech zároveň. Tím se snižuje šance, že si virus proti takové protilátce rychle vyvine rezistenci. Protilátka je velmi slibná a příští rok už jde do klinických testů na lidských pacientech. Pokud uspěje, měla by nejen léčit infekce valné většiny kmenů HIV, ale také fungovat jako vakcína proti této nebezpečné nemoci.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Science, GHC GENETICS, avert.org

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci