Nová naděje pro Curiosity: NASA učí rover novou techniku vrtání

05.03.2018 - Martin Reichman


Reklama

Vleklé potíže roveru Curiosity s odběrem vzorků marsovských hornin donutily inženýry NASA k alternativnímu přístupu. Rover se nyní učí používat vrták bez dvojice stabilizátorů. První testy dopadly relativně úspěšně – Curiosity dokázal vyvrtat přibližně centimetr hlubokou díru. To sice nestačí k odběru vzorků, jde ale o potvrzení, že nový postup je životaschopný po mechanické stránce.

Od svého přistání v srpnu 2012 použil rover svůj vrták již patnáctkrát. V prosinci 2016 ale přestaly pracovat stabilizátory, které představují klíčovou část vrtáku. Dvojice těchto stabilizačních „prstů“ má za úkol „přidržet“ odvrtávaný podklad podobně, jako když ruka přidržuje vrtaný materiál a usnadňovat tím tak samotné vrtání a zvyšovat jeho přesnost. Nově se rover pokouší vrtat bez těchto podpůrných prvků. Vědci se namísto stabilizátorů rozhodli využít sílu robotické paže roveru. Curiosity tak s mírnou nadsázkou začal používat hmat. Zbývá ještě vyřešit dopravu odvrtaných vzorků do analytické části uvnitř roveru. 

Jak probíhá nová technika vrtání:

  • Zdroj textu:

    NASA/JPL-Caltech

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907