Nová naděje pro Curiosity: NASA učí rover novou techniku vrtání

05.03.2018 - Martin Reichman


Reklama

Vleklé potíže roveru Curiosity s odběrem vzorků marsovských hornin donutily inženýry NASA k alternativnímu přístupu. Rover se nyní učí používat vrták bez dvojice stabilizátorů. První testy dopadly relativně úspěšně – Curiosity dokázal vyvrtat přibližně centimetr hlubokou díru. To sice nestačí k odběru vzorků, jde ale o potvrzení, že nový postup je životaschopný po mechanické stránce.

Od svého přistání v srpnu 2012 použil rover svůj vrták již patnáctkrát. V prosinci 2016 ale přestaly pracovat stabilizátory, které představují klíčovou část vrtáku. Dvojice těchto stabilizačních „prstů“ má za úkol „přidržet“ odvrtávaný podklad podobně, jako když ruka přidržuje vrtaný materiál a usnadňovat tím tak samotné vrtání a zvyšovat jeho přesnost. Nově se rover pokouší vrtat bez těchto podpůrných prvků. Vědci se namísto stabilizátorů rozhodli využít sílu robotické paže roveru. Curiosity tak s mírnou nadsázkou začal používat hmat. Zbývá ještě vyřešit dopravu odvrtaných vzorků do analytické části uvnitř roveru. 

Jak probíhá nová technika vrtání:

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA/JPL-Caltech

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/MSSSDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907