Nová teorie: Byl dávný Mars obyvatelný díky výtryskům metanu?

02.02.2017 - Stanislav Mihulka

Kde se vzala kapalná voda na dávném Marsu? Dost možná díky skleníkovému efektu

Mars -<p>Zažil dávný Mars oteplení díky výtryskům metanu?</p>
Mars -

Zažil dávný Mars oteplení díky výtryskům metanu?


Reklama

Kosmické sondy a robotická vozidla, které jsme vyslali k rudé planetě, nám přinášejí důkazy o tom, jak vypadal dávný Mars. Vše nasvědčuje tomu, že před třemi až čtyřmi miliardami let byl Mars planetou plnou vody a jeho krajinu protkávaly řeky a jezera.

Zároveň je ale zvláštní, že podle fyzikálních pouček měl Mars i tehdy být chladný a zmrzlý. V čem to tedy vězí? Vědci postupně navrhli několik vysvětlení, žádné z nich se ale zatím neosvědčilo.

Zažil davný Mars skleníkový efekt?

Podle nového výzkumu, který vedl Robin Wordsworth z Harvardu, by klíčem k této záhadě mohl být metan. Wordsworth s kolegy tvrdí, že dávný Mars mohl procházet epizodami oteplení, které vyvolaly výtrysky značného množství metanu. Pokud by to tak bylo, tak metan, coby účinný skleníkový plyn, doopravdy mohl oteplit povrch Marsu natolik, že se na něm udržela kapalná voda.

TIP: Nová studie: Mars je mnohem vyprahlejší než nejsušší místa na Zem

Povrch plný kapalné vody by samozřejmě zvýšil šance, že alespoň dávný Mars mohl hostit život. Otázkou zatím zůstává, kde by se zmíněné výtrysky metanu vzaly.

  • Zdroj textu:

    Space.com, Seeker

  • Zdroj fotografií: M. Kornmesser / ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907