Nové zařízení detekuje toxické plyny na bezpečnou vzdálenost za pár sekund

21.10.2019 - Stanislav Mihulka

Přístroj s nanomateriálem a laserem dokáže vyhodnotit složení vzduchu mnohem rychleji než stávající metody

<p>Laser osvětluje speciální čip, v němž jsou molekuly analyzovaného vzduchu.</p>

Laser osvětluje speciální čip, v němž jsou molekuly analyzovaného vzduchu.


Reklama

Když má dnes někdo podezření na výskyt toxických látek a chce zjistit složení plynů ve vzduchu, obvykle použije metodu plynové chromatografie s hmotnostní spektrometrií (GC-MS). Ta ale zahrnuje komplikovaný sběr vzorků, jejich přepravu do laboratoře a výsledky jsou pak k dispozici za několik hodin nebo i několik dní. Pro kritické situace, jako jsou přírodní katastrofy nebo havárie velkého rozsahu, je přitom nesmírně důležitá rychlost zásahu.

Tým singapurských odborníků nedávno vyvinul nové přenosné zařízení, které detekuje toxické látky ve vzduchu doslova za pár sekund. Dokáže přitom zachytit malé molekuly, jako oxid siřičitý, stejně jako velké molekuly typu benzenu. V případě potřeby může zařízení monitorovat kvalitu ovzduší v reálném čase, například ve znečištěném městském ovzduší nebo při úniku nebezpečných plynů z průmyslových provozů.

TIP: Šikovné optické nanosenzory pro lampy ohlídají smog ve městech

Klíčovou součástí zařízení je speciální porézní kovový nanomateriál, do něhož vstoupí molekuly testovaného vzduchu. Na tento nanomateriál pak posvítí laser, jehož paprsek „přečte“ molekuly plynů ve vzorku, pomocí metody Ramanovy spektroskopie. Tato metoda se obvykle nepoužívá k analýze plynů, ale díky zmíněnému materiálu je to možné, dokonce na vzdálenost několika metrů. Vědci teď pracují na komerčním využití svého zařízení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907