Novinka v letecké bezpečnosti: V případě potíží letoun odhodí část s cestujícími

19.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Ač se to mnohým nezdá, létání představuje nejbezpečnější způsob dopravy. Pravděpodobnost, že se stane člověk obětí letecké nehody v dopravním letadle, je zhruba 1 : 4 milionům (pokud letí s renomovanou společností). Pokud letí se společností, která vykazuje častou nehodovost, je riziko o něco vyšší, přesto je ale zcela zanedbatelné. Pro srovnání - celoživotní pravděpodobnost, že se člověk zabije v autě, je zhruba 1 : 300.

Statistiky ale ukazují, že u zhruba čtyř z deseti zákazníků aerolinek se projevuje strach nebo obava z letu. Alespoň části z nich by mohl od strachu pomoci vynález ukrajinského leteckého specialisty Vladimíra Tatarenka. Ten si nechal patentovat řešení, které v případě poruchy, technického problému nebo teroristického útoku umožní odhození části letadla s pasažéry a jejich bezpečnou dopravu pomocí padáků na zem. O originální Tatarenkův koncept již projevily zájem velké letecké společnosti.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907