Korunáči patří do čeledi holubovitých, a proto jsou často při zjednodušení jejich taxonomie označováni jako holubi. I jejich pojmenování v angličtině lze doslova přeložit jako „holubi korunkatí“. Už samotná jejich velikost ovšem naznačuje, že se od „obyčejných“ holubů dost podstatně odlišují.
Dnes jsou známy čtyři druhy korunáčů, které všechny žijí na Nové Guineji a několika okolních ostrovech. Jde o korunáče modrého (též je označován jako chocholatý, Goura cristata), korunáče novoguinejského (též červenoprsý, Goura scheepmakeri), korunáče vějířového (Goura victoria) a korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), jenž je někdy stále považován za poddruh korunáče novoguinejského.
Někteří jedinci korunáče vějířového, který je právem označován jako největší z nich, přesahují délku 80 cm a hmotnost 3,5 kg. (foto: Shutterstock)
Všichni korunáči v dospělosti přesahují délku 70 centimetrů a hmotnost dvou kilogramů. Někteří jedinci korunáče vějířového, který je právem označován jako největší z nich, ovšem přesahují délku 80 cm a hmotnost 3,5 kg. Samci a samice jsou vzhledově prakticky stejní. Nejlépe se dají rozlišit v období námluv, kdy se samci svým družkám uklánějí a vydávají charakteristický zvuk „hoota-hoota-hoota“.
TIP: Zánik holuba stěhovavého: Proč vyhynul nejhojnější pták světa?
Korunáči žijí v houfech. Pomalu postupují podrostem a hledají potravu, která se skládá především z padaného ovoce, ale také semen a malých bezobratlých živočichů. Při vyrušení vylétají na větve, kde čekají, až nebezpečí pomine. Samci se někdy pouštějí do naznačovaných soubojů, při nichž jde o stanovení dominance. Dožívají se až 20 let.
Shutterstock
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)