Novoguinejští korunáči: Největší mezi holubovitými

18.01.2023 - Marek Telička

Korunáči patří do čeledi holubovitých, a proto jsou často při zjednodušení jejich taxonomie označováni jako holubi. I jejich pojmenování v angličtině lze doslova přeložit jako „holubi korunkatí“. Už samotná jejich velikost ovšem naznačuje, že se od „obyčejných“ holubů dost podstatně odlišují.

<p>Korunáč vějířový <em>(Goura victoria)</em> je největším druhem mezi korunáči a zároveň největším zástupcem čeledi holubovitých.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Korunáč vějířový (Goura victoria) je největším druhem mezi korunáči a zároveň největším zástupcem čeledi holubovitých. (foto: Shutterstock)


Reklama

Dnes jsou známy čtyři druhy korunáčů, které všechny žijí na Nové Guineji a několika okolních ostrovech. Jde o korunáče modrého (též je označován jako chocholatý, Goura cristata), korunáče novoguinejského (též červenoprsý, Goura scheepmakeri), korunáče vějířového (Goura victoria) a korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), jenž je někdy stále považován za poddruh korunáče novoguinejského.

Někteří jedinci korunáče vějířového, který je právem označován jako největší z nich, přesahují délku 80 cm a hmotnost 3,5 kg. (foto: Shutterstock)

Všichni korunáči v dospělosti přesahují délku 70 centimetrů a hmotnost dvou kilogramů. Někteří jedinci korunáče vějířového, který je právem označován jako největší z nich, ovšem přesahují délku 80 cm a hmotnost 3,5 kg. Samci a samice jsou vzhledově prakticky stejní. Nejlépe se dají rozlišit v období námluv, kdy se samci svým družkám uklánějí a vydávají charakteristický zvuk „hoota-hoota-hoota“.

TIP: Zánik holuba stěhovavého: Proč vyhynul nejhojnější pták světa?

Korunáči žijí v houfech. Pomalu postupují podrostem a hledají potravu, která se skládá především z padaného ovoce, ale také semen a malých bezobratlých živočichů. Při vyrušení vylétají na větve, kde čekají, až nebezpečí pomine. Samci se někdy pouštějí do naznačovaných soubojů, při nichž jde o stanovení dominance. Dožívají se až 20 let.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907