Novorozenci s dospělým mozkem: Mladé tilikvy za starými nezaostávají

12.07.2021 - Zuzana Teličková

Výzkum univerzity Macquarie z australského Sydney se zaměřil na ještěra, jenž má v češtině druhové jméno tilikva australská. Otázka, kterou si zoologové kladli, zněla: „Jak chytré jsou mladé tilikvy ve srovnání se svými staršími druhy?“

<p>Tilikva australská se dožívá více než 30 let a zdá se, že mu k tomu napomáhá také inteligence dosažená už ve velmi mladém věku. Výrazným znakem tilikvy je modrý jazyk.</p>

Tilikva australská se dožívá více než 30 let a zdá se, že mu k tomu napomáhá také inteligence dosažená už ve velmi mladém věku. Výrazným znakem tilikvy je modrý jazyk.


Reklama

Problém vědce zajímal proto, že mladé tilikvy (Tiliqua scincoides) jsou od narození odkázány výhradně samy na sebe – rodiče je nechrání, ani se nestarají o jejich potravu. A zatímco dospělí jedinci jsou přes půl metru dlouzí a mohou se spolehnout na tlustou kůži a silné čelisti, mláďata jsou v zásadě vydána na pospas predátorům. Chytrost by se jim tedy od začátku jejich životní dráhy určitě hodila… 

TIP: Lovec a kořist – Choutky největších ještěrů varanů komodský

Biologové Birgit Szaboová a Martin Whiting podrobili tucet dospělých ještěrů odchycených v přírodě (všichni byli nejméně dva roky staří) a šestnáct nedávno v zajetí narozených jedinců (ve stáří od 23 do 56 dnů) sérii testů, které měly ověřit jejich inteligenci.

„Ve všech testech obstály mladé tilikvy úplně stejně dobře jako ty dospělé. To ukazuje, že už prakticky od narození mají schopnost vyhodnocovat danou situaci na úrovni dospělého věku,“ komentovala výsledky testů Szaboová.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907