Novozélanďanku držela jako rukojmí zběsilá vačice

12.04.2022 - Vilém Koubek

Novozélandské policisty zaskočila vyděšená žena: Volala z domu, že ji tam jako rukojmí drží zběsilá vačice


Reklama

Nejmenovaná Novozélanďanka se vracela z nákupu, a zatímco vynášela věci z auta, uslyšela v nedalekém křoví šustění. Poté ucítila, jak jí něco leze po noze, a když ze sebe vetřelce v šoku setřásla, zjistila, že jde o vačici. Vyděšená žena pak utekla domů a zůstala tam uvězněná: Útočnice totiž odmítala odejít, a kdykoliv dotyčná vykoukla ven, zvíře vyrazilo za ní. Nešťastnice nakonec zavolala na policii, že ji vačice drží coby rukojmí.

Když na místo dorazili strážníci, dotěrný chlupáč skutečně jednomu z nich vyšplhal na nohu, naštěstí však nešlo o útok: Nejspíš se jednalo o mládě, které odvrhla matka, nebo o zatoulaného domácího mazlíčka. Policisté každopádně narušitelku odvezli a situace se obešla bez dalších komplikací.

TIP: Opeřená invaze: Krocaní gangy terorizují obyvatele amerických měst

Zatímco lidská populace v Dunedinu tak může být opět v klidu, původní ptáci, hmyz a stromy na Novém Zélandu si o takovém štěstí mohou nechat jen zdát. Vačice jsou totiž invazním druhem, který měl původně sloužit jako zdroj kožešiny. Na Novém Zélandu se poprvé objevily v roce 1837 z Austrálie. Bez přirozených nepřátel a s ochranou, která platila ještě v první polovině 20. století, jejich populace explodovala na dnes odhadovaných více než 47 milionů kusů. Podle odborníků mají vačice na svědomí množství ptáků a původních druhů stromů, zejména rātā, totara, tītoki, kōwhai a kohekohe.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907