Nový lékařský skener je kombinací pozitronové tomografie, rentgenu a CT

21.11.2018 - Stanislav Mihulka

Nový přístroj pro lékařské snímkování celého těla je rychlejší, přesnější a vystavuje pacienty nižším dávkám záření

<p>Skener EXPLORER slibuje rychlejší a více detailnější snímkování pacientů</p>

Skener EXPLORER slibuje rychlejší a více detailnější snímkování pacientů


Reklama

Po více než desetiletí vývoje se týmu amerických a čínských vědců a lékařů konečně podařilo zprovoznit první lékařský skener, který snímkuje celé tělo pacienta najednou. Jde o významný průlom v technologiích lékařského zobrazování, který prospěje řadě pacientů se závažnými chorobami.

Nový přístroj se jmenuje EXPLORER a kombinuje snímkování pozitronovou emisní tomografií, známou jako PET, s rentgenovou počítačovou či výpočetní tomografií, neboli CT. Jeho tvůrci nedávno konečně získali první snímky celého těla. Podle odborníků jsou fantastické a EXPLORER by měl přinést revoluci jak do péče o pacienty, tak i do klinického výzkumu.

TIP: Počítačová tomografie odhalila brutální zranění faraóna Ramesseho III.

EXPLORER pracuje velmi rychle. Snímek celého těla pacienta vyhotoví za 20 až 30 sekund. Ještě důležitější je, že tento famózní skener snímkuje s až 40× vyšší citlivostí, než to dovedou soudobé komerčně dostupné lékařské skenery. Za zmínku stojí i to, že EXPLORER při snímkování vystavuje pacienty menší dávce nezbytného záření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC Davis

  • Zdroj fotografií: UC DavisDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907