Nový lékařský skener je kombinací pozitronové tomografie, rentgenu a CT

21.11.2018 - Stanislav Mihulka

Nový přístroj pro lékařské snímkování celého těla je rychlejší, přesnější a vystavuje pacienty nižším dávkám záření

<p>Skener EXPLORER slibuje rychlejší a více detailnější snímkování pacientů</p>

Skener EXPLORER slibuje rychlejší a více detailnější snímkování pacientů


Reklama

Po více než desetiletí vývoje se týmu amerických a čínských vědců a lékařů konečně podařilo zprovoznit první lékařský skener, který snímkuje celé tělo pacienta najednou. Jde o významný průlom v technologiích lékařského zobrazování, který prospěje řadě pacientů se závažnými chorobami.

Nový přístroj se jmenuje EXPLORER a kombinuje snímkování pozitronovou emisní tomografií, známou jako PET, s rentgenovou počítačovou či výpočetní tomografií, neboli CT. Jeho tvůrci nedávno konečně získali první snímky celého těla. Podle odborníků jsou fantastické a EXPLORER by měl přinést revoluci jak do péče o pacienty, tak i do klinického výzkumu.

TIP: Počítačová tomografie odhalila brutální zranění faraóna Ramesseho III.

EXPLORER pracuje velmi rychle. Snímek celého těla pacienta vyhotoví za 20 až 30 sekund. Ještě důležitější je, že tento famózní skener snímkuje s až 40× vyšší citlivostí, než to dovedou soudobé komerčně dostupné lékařské skenery. Za zmínku stojí i to, že EXPLORER při snímkování vystavuje pacienty menší dávce nezbytného záření.

  • Zdroj textu:

    UC Davis

  • Zdroj fotografií: UC Davis

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907