Laserový spektrometr ChemCam na palubě robotické laboratoře Curiosity vystopoval v horninách rudé planety velké množství oxidů manganu
Mars byl v dávných době zřejmě ještě podobnější Zemi, než jsme si doposud mysleli. Dokládá to nový objev robotické výzkumné laboratoře Curiosity, která již čtvrtým rokem pracuje na rudé planetě.
Curiosity totiž v marťanských horninách objevil velké množství oxidů manganu. A takový materiál podle našich zkušeností může vzniknout buď působením mikroorganismů anebo kyslíku obsaženého v atmosféře. Pokud se vědci nepletou, což při průzkumu jiné planety nelze zcela vyloučit, tak to znamená, že Mars kdysi musel mít atmosféru plnou kyslíku.
Při tomto objevu pojízdná laboratoř Curiosity využila zařízení ChemCam, které vyvinuli odborníci z Los Alamos National Laboratory. ChemCam je důmyslný přístroj k průzkumu základního složení hornin a půdy. Pomocí několika desítek pětinanosekundových pulsů infračerveného laseru odpaří malé množství studované horniny až do vzdálenosti 7 metrů, a pak pomocí spektrometru prozkoumá záření rozžhaveného materiálu. Ze získaného spektra poté odvodí složení zkoumané horniny.
TIP: Curiosity: Laserový spektrometr a pohyblivá kamera analyzují povrch Marsu
Zařízení ChemCam je na rudé planetě v neustálé permanenci. Za necelé čtyři roky mise již analyzovalo asi 1 500 vzorků hornin a půdy Marsu.
Los Alamos National Laboratory
PřírodaTre Cime di Lavaredo
1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍAutor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výškuSnímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!